ФРТУ закликає суттєво доопрацювати проєкт Наказу «про примусове списання» вантажних вагонів на виконання рішення Міністерства юстиції України

На сайті Міністерства інфраструктури України (МІУ) 22 листопада 2021 року було розміщено для обговорення оновлену редакцію проєкту Наказу МІУ ««Про затвердження Порядку проведення комплексу діагностичних, ремонтних та реєстраційних операцій, спрямованих на продовження строку експлуатації вантажних вагонів (крім вантажних вагонів підприємств технологічного залізничного транспорту, що призначені для переміщення вантажів у виробничих цілях в межах території таких підприємств), установленого виробником, строків продовження експлуатації таких вагонів» (надалі – проєкт Наказу). Попередня редакція проєкту Наказу, розміщена МІУ 8 жовтня 2021 року, викликала численні заперечення учасників ринку залізничних перевезень та споживачів залізничних послуг в Україні.

Мінімальний граничний термін для зауважень та пропозицій заінтересованих сторін  щодо оновленого проєкту Наказу мав би вичерпуватися 22 грудня 2021 року. Проте, зазначений наказ надійшов на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України листом Міністерства інфраструктури від 01 грудня 2021 року, задовго до вичерпання граничного терміну.

За результатами проведеної експертизи, Міністерством юстиції України згідно з наказом від 09 грудня 2021 року № 4412/5 «Про повернення нормативно-правового акта без державної реєстрації для доопрацювання» прийнято рішення про повернення проєкту Наказу без державної реєстрації для доопрацювання.

ВООРТ «Федерація роботодавців транспорту України» підтримує це рішення Міністерства юстиції України. Прийняття проєкту Наказу в запропонованій редакції призвело б до надзвичайно важких наслідків для економіки України.

Цей проєкт Наказу по суті – про примусове списання напіввагонів, зерновозів та взагалі рухомого складу – тобто списання вагонів, які ще можуть використовуватися. В разі його прийняття в запропонованій редакції до 2031 року доведеться списати приблизно 75 тис. одиниць рухомого складу (передусім піввагонів та зерновозів), що становить приблизно половину робочого парку. В результаті виникне штучний дефіцит рухомого складу на залізниці, зокрема піввагонів у кількості 20-30 тис. штук. Такий штучний дефіцит рухомого складу спричинить катастрофічне падіння перевезень зерна,  вугілля,  залізної руди, а також завдасть прямого удару по урядовій програмі «Велике будівництво». Результат – скорочення ВВП, податкових та валютних надходжень, зростання безробіття. Негативний ефект для української економіки в цілому буде вимірюватися десятками мільярдів гривень.

Нагадаємо, ФРТУ неодноразово наголошувала, що редакція наказу про списання вантажних вагонів за віком, яку розробило Міністерство інфраструктури України, містить ряд юридичних недоліків, які унеможливлюють його державну реєстрацію. Крім того, вона не містить суттєвих змін у порівнянні з попередньою версією, та не враховує позицію цілих галузей економіки.

 

У своєму висновку щодо повернення проєкту Наказу без державної реєстрації для доопрацювання Міністерство юстиції України також звернуло увагу на необхідність отримання зовнішнього погодження проєкту Наказу в тому числі із Спільним представницьким органом (СПО) сторони роботодавців на національному рівні. У СПО входить Голова ФРТУ Орест Климпуш.

У листі до Міністра інфраструктури України О.М. Кубракова,  ФРТУ наголосила, що ухвалення недостатньо продуманих рішень щодо продовження строку експлуатації вантажних вагонів призведе до надмірних та непотрібних ризиків для всієї економіки України. З огляду на це, ФРТУ закликала Міністра створити робочу групу Міністерства інфраструктури з доопрацювання проєкту Наказу з обов’язковим залученням представників власників вагонів, власників вантажів та  споживачів послуг української залізниці.

Більш детальна аргументація ФРТУ щодо питання заборони експлуатації вагонів  наводиться в листах до Прем’єр-міністра України Д.А.Шмигаля від 27.10.2021 та 30.11.2021.