ФЕДЕРАЦІЯ РОБОТОДАВЦІВ ТРАНСПОРТУ УКРАЇНИ ПОВТОРНО НЕ ПОГОДЖУЄ ПРОЄКТ НАКАЗУ ПРО ОБМЕЖЕННЯ ТЕРМІНУ ЕКСПЛУАТАЦІЇ ВАНТАЖНИХ ВАГОНІВ

Оновлена редакція проєкту Наказу МІУ ««Про затвердження Порядку проведення комплексу діагностичних, ремонтних та реєстраційних операцій, спрямованих на продовження строку експлуатації вантажних вагонів (крім вантажних вагонів підприємств технологічного залізничного транспорту, що призначені для переміщення вантажів у виробничих цілях в межах території таких підприємств), установленого виробником, строків продовження експлуатації таких вагонів» (надалі – проєкт Наказу) розміщена для обговорення 22 листопада 2021 року на сайті Міністерства інфраструктури України. Нагадаємо, попередня редакція проєкту Наказу була розміщена 8 жовтня 2021 року та викликала численні заперечення учасників ринку залізничних перевезень та споживачів залізничних послуг в Україні.

У Федерації роботодавців транспорту України визнають, що нова редакція наказу про обмеження терміну експлуатації вантажних вагонів містить певні позитивні зміни. Проте, ці зміни здебільшого носять лише косметичній характер. Не зважаючи на всі заяви в Міністерстві інфраструктури України, так і не було проведено повноцінного обговорення з представниками усіх зацікавлених сторін, передусім споживачів послуг української залізниці. Відтак, не змінено основний принцип наказу, проти якого виступає ФРТУ – адміністративні заходи щодо обмеження строків експлуатації вагонів на основі року випуску. ФРТУ вважає, що прийняття наказу в такій редакції призведе до непотрібного списання цілком справних вагонів. Нових вагонів у потрібній кількості на заміну побудовано не буде. Важливо, що попри численні зауваження та пропозиції учасників ринку, і в новій редакції Наказу немає жодної (!) згадки про джерела фінансування нових вагонів.

Федерація роботодавців транспорту України повторно не погоджує цей проєкт Наказу, та у своєму зверненні до Прем’єр-міністра України Д. Шмигаля закликає відкликати його. ФРТУ закликає утриматись від радикальних ініціатив щодо списання вантажних вагонів, які завдадуть великої шкоди українській залізниці та економіці нашої країни. Відповідний лист відправлений також керівникам інших міністерств та відомств України.

У Федерації роботодавців транспорту України звертають увагу на один із фундаментальних та важливих принципів регуляторної політики, передбачений Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» – принцип передбачуваності. Передбачуваність – послідовність регуляторної діяльності, відповідність її цілям державної політики, а також планам з підготовки проектів регуляторних актів, що дозволяє суб’єктам господарювання здійснювати планування їхньої діяльності. Відповідно, незалежно від змісту проекту Наказу чи аргументів, які будуть чи не будуть сприйняті, наказ не може набувати чинності з 1 січня 2022 року, оскільки станом на поточну дату 30 листопада 2021 року суб’єкти господарювання не мають можливості здійснювати належне планування діяльності, оскільки не мають розуміння остаточного змісту Наказу. Відповідно до статті 9 Закону строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об’єднань приймаються зауваження та пропозиції, встановлюється розробником проекту регуляторного акта і не може бути меншим, ніж один місяць та більшим, ніж три місяці з дня оприлюднення проекту регуляторного акта та відповідного аналізу регуляторного впливу. Таким чином, тільки до 22 грудня 2021 року будуть надходити зауваження на пропозиції від фізичних та юридичних осіб.

ФРТУ вважає, що прийняття наказу в редакції запропонований МІУ створить передумови для штучного довгострокового дефіциту на ринку вагонів, а це – серйозні негативні наслідки для підприємств України. Формальний підхід до обмеження строку експлуатації вагонів без оцінки їх реального технічного стану, крім того, нівелює інвестиції вантажовласників у робочий парк, чим спотворить конкуренцію між окремими вантажовласниками. Аналіз регуляторного впливу проекту Наказу взагалі не містить інформації стосовно впливу зазначеного акту на конкуренцію на окремих ринках (металопродукції, зернових, хімічної продукції), хоча такий аналіз є очевидно необхідним.

Більш детальна аргументація ФРТУ наводиться в листі до Прем’єр-міністра України Д. Шмигаля від 27 жовтня 2021 року