ФРТУ: Зупинка курсування вагонів-цистерн може загострити проблеми з постачанням дизельного палива в Україні

Федерація роботодавців транспорту України (ФРТУ) закликає Кабмін доручити Міністерству інфраструктури України (МІУ) доопрацювати проект наказу «Про затвердження Порядку встановлення заборони експлуатації вантажних вагонів на залізничному транспорті». Цей проект категорично не підтримується ФРТУ. Важливо, що поточна версія проєкту не була оприлюднена у встановленому порядку.  Сам проєкт Порядку та Додаток 1, які містять дискусійні норми, з’явилися на сайті МІУ вже після закінчення офіційного терміну обговорення (5 квітня 2021). Виявилося, що поточна версія проєкту практично не відрізняється від аналогічних опублікованих проєктів, які викликали несприйняття в бізнес-спільноті та відтак не були погодженні та ухвалені.

ФРТУ в черговий раз звернулась до Прем’єр-міністра України щодо необхідності забезпечення зваженого підходу до продовження наднормативного терміну використання вагонів задля недопущення негативних наслідків для економіки України. В поточній версії проєкту залишаються неврегульованими суттєві питання та  містяться норми, які матимуть  негативний вплив на безпеку нашої країни.

Так, згідно пункту 4 даного проєкту забороняється експлуатація вагонів-цистерн (для перевезення небезпечних вантажів), які не пройшли первинну, проміжну або періодичну перевірку.  На 1 січня 2021 року така перевірка проведена лише у 240 цистерн.  В Україні налічується більш ніж 17 тис. вагонів-цистерн, які відносяться до рухомого складу, що підпадає під регулювання цього пункту. Враховуючи,  що проект наказу набирає чинності з дня його офіційного опублікування, на території України відбудеться повна зупинка курсування вагон-цистерн.

На даний момент можливо проводити перевірку лише 200 цистерн щомісячно, тому прийняття проекту наказу в поточній редакції суттєво вплине на споживачів дизельного палива, а це – промисловість та сільське господарство України,  українська залізниця та  збройні сили України.  Зупинка курсування вагон-цистерн загострить проблеми з постачанням дизельного палива, що неодмінно матиме негативний ефект на економічну безпеку України. Вже зараз спостерігаються  перебої в постачанні та критичне зниження запасів дизельного палива на Укрзалізниці. Такий розвиток подій призведе до суттєвого скорочення промислового та сільськогосподарського виробництва, втрату робочих місць та відрахувань до Державного бюджету.

Крім того, слід зазначити, що проект наказу містить  ряд інших питань, що негативно вплинуть на ринок залізничних перевезень. Неприйнятною є вимога проекту наказу про обов’язкове здійснення продовження строку служби вантажних вагонів кожні 3 роки. Це несе в собі значні ризики тривалого узгодження технічних умов, необхідних для проведення таких ремонтів та в кінцевому підсумку, до неможливості експлуатації значної кількості рухомого складу, який буде знаходитись в межах дозволених граничних строків. Також, ФРТУ неодноразово звертало увагу, що для виконання капітального ремонту вантажного вагона з продовженням терміну служби необхідно підготувати технічні умови й отримати їх узгодження в комісії, яка знаходиться в Російської Федерацій.

В проєкті наказу необхідно доопрацювати та передбачити, що продовження строку служби вантажних вагонів здійснюється кожні 5 років з максимальним строком, що не перевищує граничних строків служби вантажних вагонів відповідного року продовження.

Залишаються неврахованими пропозиції ФРТУ щодо  недопустимості встановлення граничного обмеження терміну експлуатації для спеціалізованого  рухомого складу, зокрема напіввагонів для перевезення обкотишів і агломерату.

Федерація роботодавців транспорту України в своєму листі до Прем’єр-Міністра зазначає що проект потребує суттєвого доопрацювання та не може бути прийнятий у поточній редакції.