ФРТУ закликають не обмежувати імпорт дизельного пального та скрапленого газу

Федерація роботодавців транспорту Україні  звернулась до т.в.о міністра енергетики України щодо неприпустимості обмежень  імпорту дизельного пального та скрапленого газу до України, а також з проханням врахувати позицію транспортників та не підтримувати ініціативи ПАТ «Укртатнафта», ПАТ «Укрнафта» та АТ «Укргазвидобування».

Як стало відомо, ПАТ «Укртатнафта», ПАТ «Укрнафта» та АТ «Укргазвидобування», у черговий раз намагаються добитися початку антисубсидиційного розслідування проти імпорту дизельного пального та скрапленого газу, зокрема, походженням з РФ, з метою впровадження імпортного мита у розмірі 8,46% з 2020 р. з наступним підвищенням до 25,4% у 2024 р. Важливо, що 25 червня 2020 року в «Урядовом кур’єрі» вже оприлюднено офіційне рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі про припинення згаданої антисубсидиційної процедури.

Федерація роботодавців транспорту України , як повноважнй представник однієї з  найбільших національних паливоспоживчих галузей, є значним платникам податків до бюджетів всіх рівнів, підтримуємо рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі про припинення  антисубсидиційної процедури. Водночас, висловлюємо серйозне занепокоєння стосовно вищезазначеної ініціативи ПАТ «Укртатнафта», ПАТ «Укрнафта» та АТ «Укргахзвидобування» та наголошуємо на серйозних негативних економічних та соціальних наслідках не тільки для окремих галузей, але й для економіки та національної безпеки України у цілому.  Реалізація подібних вимог призведе до монополізації ринку, руйнуванню стабільної системи забезпечення нафтопродуктами та неконтрольованого зростанню цін на всі види палива.

Наразі, загальний рівень споживання дизельного палива в Україні становить порядку 7,0 млн т на рік, при цьому частка російського імпорту коливається близько 36%. Основними споживачами ДП є агропромислова та транспортна галузі, гірничо-металургійний комплекс, Збройні сили України та населення.  Споживання скрапленого вуглеводневого газу (СВГ) в Україні досягає приблизно 1,7 млн т на рік, частка імпорту з РФ складає  40%. Головні споживачі – автовласники, в т.ч., підприємці-транспортники (за офіційними даними, сьогодні в Україні налічується близько 2 млн автомобілів, що працюють на СВГ).

Хоча офіційно підставою для ініціювання антисубсидаційного розслідування є начебто захист вітчизняного виробника дизельного пального та скрапленого газу, численні дані свідчать про те, що, насправді, єдиною метою такої ініціативи є спроба з боку групи компаній у черговий раз досягти монопольного становища на українському ринку пального та отримати надприбутки без будь-якого урахування державних інтересів.

Оскільки згадана група компаній планує заробити надприбутки на українських споживачах, як фізичних, так  юридичних особах, за рахунок загального підвищення вартості ДП та СВГ приблизно на 39 млрд грн на рік, то єдиним результатом впровадження імпортних мит стане істотне підвищення цін та українському ринку пального та збільшення витрат українських споживачів. За оцінкою консалтингової групи «А-95», у разі впровадження імпортного мита на рівні 8,46%, ціна на ДП російського походження зросте на 1570 грн за тону, скрапленого газу – на 1240 грн за тону.

Треба відзначити, що згадана група компаній постійно намагається реалізувати ініціативи, спрямовані саме на зростання цін на пальне на українському ринку. Разом з тим, попередні розрахунки свідчать про об’єктивну відсутність будь-якої підстави для започаткування антисубсидиційного розслідування.

У разі, якщо ініціатива щодо антисубсидиційного розслідування стосовно імпорту дизельного пального та скрапленого газу буде підтримана та імпортне мито буде впроваджене, країну чекають катастрофічні економічні, екологічні та соціальні наслідки, а національна безпека України опиниться під загрозою.