ФРТУ про законодавчу ініціативу щодо запровадження плати за використання автомобільних доріг загального користування

Федерація роботодавців транспорту України направила до Верховної Ради України  пропозиції до законопроекту № 3544 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження плати за використання автомобільних доріг загального користування».  Проаналізувавши законопроект,  ФРТУ звернулась до Голови комітету Верховної Ради України  з питань транспорту та інфраструктури з проханням при опрацюванні законопроекту комітетом ретельно дослідити всі ризики закладені у законопроекті.

У Федерації розуміють, що прийняття зазначеного Законопроекту пов’язане  з зобов’язаннями, передбаченими Угодою про асоціацію між Україною та ЄС, однак вважають, що його прийняття є передчасним, зокрема, з огляду на поточну ситуацію на ринку автоперевезень.

В ФРТУ відзначають що законопроектом передбачається паралельно із проектом Закону  розроблення  Порядку справляння плати з урахуванням вимог та рекомендацій нормативних документів Європейського Союзу, без зазначення основних аспектів які планується врегулювати.

Для повного аналізу законопроекту та оцінки його можливого впливу, зокрема, на національних автоперевізників, його необхідно розглядати одночасно з відповідним Порядком стягнення плати з великовагових вантажних транспортних засобів за використання певних інфраструктур, у якому на початковому етапі доцільно визначити наступні позиції:

  •  критерії якості щодо визначення такого переліку доріг;
  •  перелік та протяжність конкретних ділянок автомобільних доріг, на яких пропонується стягувати плату за проїзд вантажними автомобілями з максимальною дозволеною масою 12 т і більше;
  • орієнтовна вартість використання обладнання перевізниками;
  • орієнтовна вартість проїзду, в тому числі з урахуванням залежності від екологічного класу транспортного засобу. Плата з автомобіля стандарту Євро -6 у Польщі наполовину менша, ніж Євро -2, така ж ситуація щодо відмінності ставок у залежності від екологічності та безпечності транспортних засобів запроваджена і в інших країнах ЄС;
  • джерела фінансування впровадження та утримання системи справляння плати.

Крім того штрафи за порушення порядку внесення плати за проїзд на перевізника та водія, які пропонується запровадити у законопроекті  значно вище ніж у Європі, та потребують перегляду в сторону зменшення, самі ж порушення мають бути більш деталізованими.

ФРТУ проcить  врахувати надані пропозиції та зауваження від національних  автоперевізників при подальшому опрацюванні законопроекту.