ФРТУ не підтримує проєкт постанови, який є черговою спробою обмежити законні права власників залізничного рухомого складу

Федерація роботодавців транспорту України (ФРТУ) звернулася до Міністра інфраструктури України щодо необхідності суттєвого доопрацювання проєкта постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання визначення умов і порядку організації діяльності залізничного транспорту загального користування».  Цей Проєкт виноситься Міністерством інфраструктури. Копія листа також направлена Прем’єр-міністру, керівникам інших міністерств та відомств України. ФРТУ заявляє, що не погоджує Проєкт та вважає, що  запропоновані в документі механізмі  не узгоджуються  із  діючим законодавством України та потребують  негайного  доопрацювання.

Проєктом акта встановлюється, що після закінчення строку експлуатації вантажних вагонів, встановленого виробником, допускається подовження строку їх експлуатації на залізничному транспорті загального користування. Проєктом надається доручення Міністерству інфраструктури  України у тримісячний строк розробити та затвердити Порядок проведення комплексу діагностичних, ремонтних та реєстраційних операцій, спрямованих на продовження строку експлуатації вантажних вагонів, установленого виробником, та визначити строк продовження експлуатації таких вагонів.

Запропонований проектом постанови механізм державного регулювання не узгоджується  із  діючим законодавством України та по суті запроваджує штучне незаконне обмеження для власників ще придатного вагонного парку в частині його використання понад нормативний строк.

У відповідності із затвердженим Кабінету Міністрів України «Технічним регламентом безпеки рухомого складу залізничного транспорту» рухомий склад який відповідає вимогам цього Технічного регламенту, вільно переміщується, розміщується на ринку послуг залізничного транспорту та експлуатується на території України.

Тобто на сьогоднішній день чинне законодавство України не забороняє власникам ще придатного вагонного парку використовувати його понад нормативний строк у разі, якщо він відповідає вимогам щодо забезпечення безпечності продукції, встановленим законодавством (усім чинним технічним регламентам, які застосовуються до нього).

Передбачена Проєктом постанови Кабінету Міністрів України  процедура продовження строку експлуатації вантажних вагонів після  проведення комплексу діагностичних, ремонтних та реєстраційних операцій має ознаки дозвільної (погоджувальної) процедури. А відтак вона може бути запроваджена виключно шляхом внесення змін до законів України.

Міністерством інфраструктури України вже неодноразово виносилися на громадське обговорення проекти регуляторних актів, спрямованих на заборону або обмеження експлуатації вантажних вагонів на залізничному транспорті. Ці пропозиції не підтримувались бізнесом через відсутність жодних серйозних аргументів, технічних і економічних обґрунтувань.