Володимир Гусак: Замість виконання інвестиційної програми, Укрзалізниця витрачає час і кошти на купу непрофільних активів

Непрофільні активи – одна з ключових проблем Укрзалізниці, наголосив Генеральний директор Федерації роботодавців транспорту України (ФРТУ) Володимир Гусак в ефірі телеканалу «Україна 24». Непрофільні активи коштують УЗ мільярди гривень та відволікають увагу менеджменту від основної діяльності – забезпечення ефективних залізничних перевезень.

Генеральний директор ФРТУ вважає, що «Укрзалізниці» взагалі не потрібні непрофільні активи. УЗ насамперед має зосередитися на своїй профільної діяльності – управлінні вагонами, локомотивами, інфраструктурою і організації пасажирських та вантажних перевезень.

«Справді, в «Укрзалізниці» дуже багато непрофільних активів. Там є офісні приміщення, пральні, профілакторії і будівлі які не використовуються по всій Україні – таких прикладів дуже багато. Є 20 кар’єрів де добувають щебінь, а збитки цих кар’єрів тільки за рік становлять 300-500 млн грн. Більш того, «Укрзалізниця» має власне велике виробництво питної води, тобто свої свердловини та потужності по розливу цієї води. Навіщо це потрібно? Це риторичне питання, можливо спадок з радянських часів, але зараз це все одно утримують. Безперечно, вся ця купа непрофільних активів лише генерує шалені збитки для «Укрзалізниці», – сказав Володимир Гусак.

«За оцінкою попереднього Міністра інфраструктури Укрзалізниці В. Криклія, якщо УЗ позбудеться непрофільних активів, то зможе отримати додаткових коштів та заощадити витрат на суму від 8 до 12 млрд грн», – зазначив Гендиректор ФРТУ.

Володимир Гусак наголосив, що ті кроки, які зараз робляться, а саме виставлення на продаж певних будівель та приміщень непрофільних активів, є «краплиною в морі». На його думку проблема набагато глибше та ширше. «Укрзалізниця» повинна якомога швидше позбутися всіх своїх непрофільних активів, тому що ці активи не тільки генерують збитки, а й відволікають менеджмент та керівництво УЗ від вирішення своїх головних завдань. Це підвищення якості сервісу, зменшення витрат безпосередньо на перевезення, збільшення обсягу вантажів, які перевозить УЗ, та покращення якості перевезення пасажирів. А якщо менеджмент займається непрофільними активами, то на вагони і перевезення в нього залишається набагато менше часу», – пояснив Генеральний директор Федерації роботодавців транспорту України.

Володимир Гусак в черговий раз нагадав, за чий рахунок відбувається фінансування непрофільних активів. «В «Укрзалізниці» дуже рентабельні вантажні перевезення. У 2019 прибуток від вантажних перевезень склав майже 20 млрд гривень, або приголомшливі 27% відсотків рентабельності. У 2020 через коронокризу дещо менше, але все одно понад 10 млрд грн. І замість того, щоб використовувати ці гроші на покращення інфраструктури, на здійснення інвестиційної програми та хоч якийсь ремонт колії, УЗ марнує їх на непрофільні активи», – пояснив він.

«Ми також наголошуємо, шо необхідно зрештою здійснити довгоочікувану реформу «Укрзалізниці», згідно затвердженої Національної економічної стратегією Україна-2030 та планів дій Кабінету міністрів України. Потрібно виділити з «Укрзалізниці» окремі компанії за видами діяльності – це насамперед інфраструктура, вантажні перевезення, пасажирські перевезення. Як окремий напрямок, який вже не повинен перетинатися з іншими – непрофільні активи. Має відбутися фінансове та організаційне розділення АТ «Укрзалізниця» на окремі юридичні особи згідно розпорядження Кабінету Міністрів України №1411» – резюмував Володимир Гусак.