Чому підвищення тарифу на передачу електроенергії призведе до катастрофи

Фахова стаття для видання The Page  генерального директора Федерації роботодавців транспорту України Володимира Гусака:

Чому підвищення тарифу на передачу електроенергії призведе до катастрофи

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), 11 листопада 2020 року ухвалила проєкт постанови, яким пропонується встановити тариф на передачу електроенергії на 2021 рік на рівні 309,8 грн/МВт∙год. Федерація роботодавців транспорту України вже заявила про неприпустимість прийняття запропонованого рівня тарифу.

Чому такий рівень призведе до катастрофічних наслідків у транспортної галузі?

Загалом українська транспортна галузь знаходиться в стані серйозної кризи. За підсумками січня-вересня 2020 року, транспортні підприємства України зменшили обсяг перевезень вантажів на 13% порівняно із січнем-вереснем 2019 року. Пасажирські перевезення впали на 40% порівняно із першими трьома кварталами 2019 року. Як наслідок, за 10 місяців 2020 року чистий збиток АТ «Укрзалізниця» склав 11,8 млрд грн, тоді як ще рік тому мав місце чистий прибуток. Рівень зносу залізничного полотна в Україні вже перевищує 50%, а зношення причалів АМПУ досягає 90%. Рішення про підвищення тарифу на передачу електроенергії – це абсолютно непродуманий крок з боку НКРЕКП, яке створить додаткове навантаження на галузь.  За нашими розрахунками, підвищення тарифу призведе до необґрунтованих витрат підприємств транспорту в щонайменше 500 млн грн на рік.  Варто наголосити – це не перше підвищення тарифу на передачу електроенергії, який з 1 липня 2020 року зросте вдвічі! І це в умовах економічної кризи через пандемію, коли в усьому світі уряди намагаються підтримати економіки своїх країн, а не добивати їх через підвищення тарифів на послуги державних монополій.

Додаткові витрати понесе не тільки транспортна галузь, рішення НКРЕКП торкнеться і кінцевого споживача. Підвищення цін на передачу електроенергії збільшить витрати електротранспортних підприємств, і вони змушені будуть підняти тарифи на перевезення. Зокрема, можуть зрости ціни на проїзд в електричних видах транспорту: метро, тролейбусах, трамваях.

Особливо болісний такий крок для залізничної держмонополії, яка є одним з найбільших споживачів електроенергії. «Укрзалізниця» споживає близько 4 млрд Квт/год на рік, тож підвищення тарифу на передачу електроенергії для неї означає сотні мільйонів гривень додаткових витрат. Можуть зрости ціни на проїзд в метро, тролейбусах, трамваях.
Зараз Укрзалізниця не зможе компенсувати додаткові витрати за рахунок збільшення тарифів на вантажні перевезення, оскільки бізнес вже не витримує нинішні. Підвищити ціни на пасажирські квитки не дозволяє уряд. Ситуація в глухому куті.

Як уникнути негативних наслідків?

Підвищення тарифу пов’язане зокрема із необхідністю покриття боргів ДП «Гарантований покупець», що виникають через купівлю-продаж «зеленої» енергії. Зокрема, із запропонованих 309,8 грн/МВт∙год тарифу лише близько 100 грн припадає на витрати, хоч якось пов’язані з передачею електроенергії, а решта – питання «зеленої» енергетики.

Річ у тім, що в момент впровадження «зеленого» тарифу держава надавала зобов’язання та гарантії інвесторам. Тож саме держава й має сплачувати за цими зобов’язаннями перед виробниками «зеленої» електроенергії за рахунок держбюджету.

Відповідно до Закону No 810-IX, Кабмін повинен погасити заборгованість «Гарантований покупець» шляхом оформлення облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) з терміном обігу п’ять років. Крім цього, КМУ повинен передбачити в бюджеті витрати на фінансову підтримку гарантованого покупця для оплати зеленої енергії в обсязі не менше 20% вироблення, що складе 13,9 млрд грн.

Водночас зменшити рівень заборгованості «Гарантований покупець» можна за рахунок ліквідації схем неефективного використання коштів. Саме держава має сплачувати за зобов’язаннями перед виробниками «зеленої» електроенергії.
Зокрема, доцільним виглядає збільшення обсягу зобов’язання «Укргідроенерго» щодо продажу електроенергії ДП «Гарантований покупець» по фіксованому тарифу з 30% до 80% генерації (4,2 млрд грн додаткового доходу), відмова від пільгового тарифу для «зеленої» електрометалургії тощо. Також варто законодавчо обмежити компенсацію за небаланси шляхом встановлення граничної ціни на балансуючому ринку в розмірі 95% ціни РДН та забезпечити своєчасну оплати небалансів (додатково від 5 млрд грн).

На думку Федерації роботодавців транспорту України, реалізація даних заходів дасть можливість не тільки відмовитися від підвищення тарифу на передачу електроенергії, але і знизити його в 2021 році до рівня не вище 209 грн/МВт∙год.

 

The Page