Володимир Гусак: Вважаємо ініціативу Мінінфраструктури з обмежень по експлуатації вантажних вагонів недоцільною

Генеральний директор Федерації роботодавців транспорту України Володимир Гусак взяв участь у  прес – конференції “Скорочення терміну експлуатації вантажних вагонів призведе до зростання витрат вантажовідправників і втрат економіки України”, яка відбулась 22 жовтня 2020 року.

Серед учасників заходу були: президент об’єднання підприємств “Укрметалургпром” Олександр Каленков; виконавчий директор Української асоціації виробників феросплавів “УкрФА” Сергій Кудрявцев; голова асоціації “Укрцемент” Павло Качур; виконавчий директор “Української зернової асоціації” Сергій Іващенко та віце-президент “Союзу хіміків України” Ігор Гольченко.

Володимир Гусак у своєму виступі зазначив, що до складу ФРТУ входять багато підприємств, які дуже активно працюють на української залізниці, і  акцентував увагу на наслідках прийняття проекту наказу про скорочення терміну експлуатації вантажних вагонів саме для Укрзалізниці. Очевидно, що сама Укрзалізниця, будучи державним підприємством в системі Мінінфраструктури, не може займати активну публічну позицію щодо цього наказу.

Генеральний директор ФРТУ зазначив, що найбільше примусове списання напіввагонів, зерновозів та взагалі рухомого складу вдарить саме по Укрзалізниці.  «Вже у 2021 році Укрзалізниця буде змушена списати  7,5 тис напіввагонів, а це чверть від всіх напівввагонів,  які Укрзалізниця має в наявності. До 2028 року Укрзалізниця буде змушена списати 21 тисячу із  33 тисячі напіввагонів, також  доведеться списати всі 11 тисяч зерновозів. Виникає питання, чи зможе Укрзалізниця побудувати новий рухомий склад, щоб замінити це списання», – підкреслив він.

Укрзалізниця за  перше півріччя 2020 року отримала збитки у розмірі приблизно 9 млрд грн, тоді як ще в минулому році в відповідному періоді був прибуток. «Ця різниця обумовлена певним падінням економіки та зупиненням пасажирських перевезень, що відбулося в першому півріччі. Зараз грошей у Укрзалізниці немає,  и звідки вони з’явяться, якщо  з’являться взагалі – це питання викликає великі сумніви. Тому що знов підвищувати тарифи для вантажовідправників у нинішній ситуації політично недоцільно и не можливо», – сказав Володимир Гусак.

За оцінкам ФРТУ,  списувати рухомий склад доведеться не лише  Укрзалізниці, а і  іншим учасникам ринку, таке примусове списання в 2021 -2022 роках призведе до падіння перевезень у розміре 60 млн т в рік. Для української залізниці це втрата ще 15 млрд грн, і не тільки через нестачу власних вагонів, а через те,  що не буде використовуватися її  інфраструктура,  її  локомотиви для перевезення вагонів інших власників. Це призведе до  зниження перевезень зерна,  вугілля,  залізної руди,  також завдасть прямого удару по урядової програмі «Велике будівництво».

«Зараз фінансовий стан Укрзалізниці важкий і безперечно,  такий захід, як скорочення терміну експлуатації вантажних вагонів ще більше вдарить і по українській залізниці, і по українській економіці»

«В  Європі як раз немає жодних обмежень по експлуатації вагонів, базуючись на році випуску: тобто якщо вагон може їздити, якщо він в належному технічному стані , то нема жодних проблем», – в своєму виступі навів досвід інших країн Володимир Гусак.

«Ми, у Федерації роботодавців транспорту України вважаємо ініціативу з обмежень по експлуатації вагонів Мінінфраструктури недоцільною. Загальні наслідки прийняття цього наказу будуть негативні, це буде и втрата робочих місць, і втрата виробництва і втрата податків.  Ми закликаймо відмовитися від таких адміністративних заходів, а в разі необхідності підтримки виробників вагонів вживати такі заходи як державна підтримка, державне замовлення, пільгові кредити ті інше, без обмежень прав інших економічних суб’єктів», – наголосив генеральний директор ФРТУ.