Стаття Голови ФРТУ Ореста Климпуша для інформаційно-аналітичного вісника автомобільної галузі “Перевізник”

Голова Федерації роботодавців транспорту України Орест Климпуш розповів «Перевізнику» про підсумки минулого року у транспортній галузі нашої країни, та завдання які стоять перед Федерацією у 2021 році.

Роль Федерації роботодавців транспорту України в розвитку та підтримці транспортної галузі
Рік 2020 став роком викликів для усієї держави у тому числі і неймовірно складним для транспортної галузі. Повна зупинка пасажирських перевезень у авіаційній, автомобільній та залізничній галузях, навесні минулого року поставила роботодавців у складні умови. Й до сьогодні в умовах адаптивного карантину бізнес перебуває в умовах стагнації та пошуку нових можливостей.

Основний і не запланований напрямок над яким працювала ФРТУ у 2020 році, і продовжує працювати у 2021- це підтримка роботодавців в умовах пандемії. Федерація неодноразово зверталась до Уряду, профільного міністерства з пропозиціями щодо запровадження податкових канікул, відстрочки сплати по кредитам, не запровадження повного «локдауну».
Серед першочергових завдань, які у 2020 році спільними зусиллями вдалось фіналізувати – це напрацювання пропозицій до Закону України «Про автомобільний транспорт», які мали на меті імплементувати Регламенти ЄС 1370/2007 та 1071/2009. Не одну редакцію, розглядали обговорювали під час робочих нарад та зустрічей. Федерацією було підтримано, проєкти законів підготовлених профільним міністерством.

Ми впевнені, що подолати виклики можливо, але лише за умови об’єднання зусиль усіх зацікавлених представників ринку пасажирських перевезень, напрацювання конструктивних вимог до влади та системної роботи по їх реалізації в життя.
Важливим тут є чітке планування діяльності Федерації, взаємодія із своїми учасниками та партнерами при реалізації запланованих заходів, інформування про стан їх виконання.

Ключові завдання та виклики над якими працює ФРТУ
Не дивлячись на непрості умови минулого року, у Федерації продовжувалась робота, в 2020 році в фокусі були такі ключові питання:
Надання до Уряду та МІУ ініціатив по стабілізації роботи транспортної галузі в умовах запровадження карантинних заходів.
– Не впроваджувати заходи з повної зупинки пасажирських перевезень.
– Запровадження пільгового кредитування у кризовий період.
– Введення податкових канікул під час карантинних обмежень та періоду дії адаптивного карантину.

Серед перемог на сьогодні є рішення Уряду по не запровадженню повного «локдауну» та можливість працювати транспорту з дотриманням певних обмежувальних заходів.

–  Підготовка програмного документу з визначення ТОП  пріоритетних напрямів для автотранспортної галузі. ФРТУ  спільно з членськими організаціями та за активної участі ГО «Український транспортний Союз» підготовлено Дорожню карту пріоритетних заходів по автотранспортній галузі на 2020-2021 роки, яка повністю узгоджена та підтримана Мініфраструктури.

Підтримка законодавчих ініціатив міністерства щодо допуску до ринку автомобільних перевізників (регламент 1071/2009). 30.12.2020 у Верховній Раді України зареєстровано законопроєкт «1.Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання ринку послуг автомобільного транспорту в Україні з метою приведення їх у відповідність з актом Європейського Союзу (реєстраційний номер 4560 від 30.12.2020), зазначений законопроєкт відрізняється від редакції Міністерства інфраструктури України, який було погоджено Федерацією .

У зв’язку з цим 21 січня 2021 року Федерацією надіслано комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури застереження до законопроєкту 4560.

Проєктом Закону передбачена нова загальна вимога до автомобільних перевізників використовувати на маршруті траанспортні засоби, пристосовані для перевезення, в тому числі пасажирів, які рухаються в кріслах колісних, мають порушення зору та слуху, у кількості та згідно з етапністю визначеними КМУ.

Згідно дійчих нормативно-правових актів, на сьогодні  організатор конкурсу встановлює вимогу до кількості пристосованих транспортних засобів. На сьогодні на міських та внутршньобласних маршрутах – це до 50 відсотків, від загальної кількості.

Прийняття такої норми значно зменшить конкурентоспроможність пасажирських перевізників, що діють в межах правового поля перед так званими «нелегальними» перевізниками.

Врегулювання питання компенсацій перевізникам за перевезення пільгових категорій громадян; підтримка законопроекту Мінсоцполітики «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо суспільно важливих послуг з перевезення пасажирів автомобільним та міським електричним транспортом». На жаль, на наполягання Уповноваженого Президента з прав людей з інвалідністю, зазначений законопроєкт повернуто на доопрацювання Урядовим комітетом.

Забезпечення чесних умов конкуренції завдяки однаковому застосуванню спільних правил допуску до діяльності оператора з надання соціально значущих послуг з перевезення пасажирів, встановлення договірних взаємовідношень між організатором перевезень та оператором з надання соціально значущих послуг з перевезення пасажирів (імплементація вимог Європейських регламентів 1370/2007). Федерацією протягом року спільно з членськими організаціями напрацьовувався законопроект щодо суспільно важливих послуг з перевезення пасажирів автомобільним та міським електричним транспортом, який       13.01 2021 зареєстровано у Верховній Раді України за № 4583.

На жаль, зазначений законопроєкт суттєво відрізняється від погодженого Федерацією, у зв’язку з чим  Федерація звернулась до профільного комітету ВРУ з пропозицією чітко визначити в проекті термін «суспільно важлива послуга з перевезення пасажирів», адже це є основа Регламенту 1370 і головне, що ми маємо імплементувати.

У Федерації наполягають на тому, що «суспільно важлива послуга – послуга з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, що становить соціальний та загальний економічний інтерес, за надання яких передбачається оплата автомобільному перевізнику з боку організатора перевезень та які, враховуючи власний комерційний інтерес, автомобільний перевізник не надавав би за відсутності оплати від організатора перевезень за надання таких послуг».

Врегулювання діяльності з надання послуг з внутрішніх перевезень пасажирів на таксі та легковими автомобілями на замовлення.

– Приведенням у відповідність до вимог ЄС питань обов’язкового технічного контролю колісних транспортних засобів.

–  Перегляд терміну проведення періодичних медичних оглядів водіїв транспортних засобів з урахуванням європейського досвіду (з 1 до 3 років).  Вже не один рік поспіль ми прикладаємо зусиль у вирішенні питання  удосконалення процедури проведення медичних оглядів водіїв транспортних засобів з метою перегляду питання здійснення періодичності медичного огляду водіїв з 1 року на 3, як є на сьогодні, до 3 і більше, що відповідатиме європейським вимогам. Задля прискорення врегулювання питання підготовлено і направлено проект змін до наказу МОЗ України та МВС України від 31.01.2013 р № 65/80 «Про затвердження Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів» в частині періодичності медичних оглядів водіїв», який вже більше року розглядається у МОЗ. Робота продовжується.

Федерація активно долучилася до роботи COST – Ініціативи із забезпечення прозорості у будівельній галузі, цілями якої є зробити проекти будівництва об’єктів інфраструктури більш прозорими і підзвітними, зменшуючи неефективне управління, марнотратство та корупцію.

Наша увага – концентрація на будівництві доріг, що особливо важливо для нас автомобільних перевізників.

Більшість з озвучених питань залишаються для Федерації першочерговими і на 2021 рік.

Голова Федерації роботодавців транспорту України Орест Климпуш

“Перевізник”, № 2 , 2021