Ринок України зможе задовільнити попит на пальне навіть у випадку блекауту – експертне дослідження

З початку агресії Росії на паливних ринках України спостерігаються значні зміни. Останнім часом додатковим негативним чинником стали терористичні російські удари проти енергетичної інфраструктури України. Різкі коливання доступності та цін на пальне можуть стати основним чинником, що визначатиме саму спроможність діяльності багатьох членів Федерації роботодавців транспорту України та вітчизняних перевізників.  Тому, на  замовлення Федерації роботодавців транспорту України експерти Консалтингової групи «А-95» провели поглиблене дослідження основних тенденцій на ринку палива (бензину та дизелю).

Головний висновок експертного  дослідження ринок пального без проблем закриє попит навіть у випадку повного блекауту, а використання електрогенераторних установок (ЕГУ), кількість яких стрімко збільшилась унаслідок масованих ракетних атак росіян на енергосистему України, не потягне за собою дестабілізації ринку у вигляді дефіциту чи зростання цін.

Згідно з оцінкою експертів, у жовтні-листопаді 2022 р. спостерігався сплеск попиту на бензин для електрогенераторних установок (ЕГУ), проте його обсяг не перевищив 6% ринку, або 7-12 тис. т на місяць. У свою чергу «генераторний» попит на дизпальне оцінюється максимум на рівні 60-65 тис. т, що становить 10-11% від загального обсягу споживання у країні.

* Джерело: Консалтингова група «А-95», опитування учасників ринку, грудень 2022–червень 2023 – прогнозні дані

На основі спостережень за споживанням у жовтні-грудні 2022 року було спрогнозовано максимальні обсяги «генераторного» споживання у першій половині 2023 р.

«Прогноз базується на припущенні, що упродовж першого півріччя 2023 року обмеження енергопостачання, які ми спостерігали у листопаді-грудні й які були досить жорсткими, будуть такими самими», – коментує результати дослідження експерт Консалтингової групи «А-95» Артем Куюн.

Якщо ситуація в електроенергетиці поліпшиться, за експертними даними, слід очікувати суттєвого скорочення попиту на пальне для генераторів.

У разі ж сценарію блекауту аналітики «А-95» прогнозують збільшення попиту з боку власників електрогенераторів до 20 тис. т бензину й 100 тис. т дизпального на місяць.

«Ми не бачимо тут проблеми. По-перше, ринок має потенціал збільшення постачання майже на всіх напрямках. По-друге, у разі погіршення ситуації з централізованим електропостачанням вочевидь буде зменшуватись промислова й бізнес-активність, відповідно, падатиме й споживання пального», — вважає експерт Консалтингової групи «А-95» Артем Куюн.

Також не матиме «генераторний» попит впливу й на ціни. Згідно з висновками дослідження, ключовими елементами ціноутворення на нафтопродукти в Україні є зовнішні чинники, зокрема світові котирування на нафтопродукти. Вони, у свою чергу, найближчим часом залежатимуть від перебігу трансформації системи нафтопродуктозабезпечення Європи внаслідок антиросійських санкцій. Серед інших чинників – «паливні» податки й курси основних валют.

«Якщо ціни й змінюватимуться, то не через використання генераторів», – резюмували у Консалтинговій групі «А-95».