ФРТУ звернулася до Президента України: Необґрунтоване підвищення вартості залізничних перевезень призведе до негативних наслідків для Великого будівництва та всієї економіки України

Федерація роботодавців транспорту України (ФРТУ) направила лист до Президента України. В листі ФРТУ закликає Володимира Зеленського  не допустити необґрунтованого підвищення вартості залізничних перевезень, яке призведе до негативних наслідків для  Великого будівництва та всієї економіки України. Копія листа також направлена Прем’єр-міністру, Міністру інфраструктури, керівникам інших міністерств та відомств України.

Нагадаємо, на сайті Міністерства інфраструктури (МІУ) оприлюднили Проєкт наказу «Про внесення змін до Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги» згідно якому  пропонується підвищити тарифи на залізничні перевезення вантажів.

ФРТУ зазначає, що передбачене Проектом наказу різке (до 52%) підвищення тарифів на вже і так дуже рентабельні залізничні вантажні перевезення спричинить   негативні наслідки для  інших галузей економіки України. Зокрема, відбудеться подальша переорієнтація вантажів з залізничних на автомобільні перевезення. Як наслідок, суттєво зросте навантаження та погіршиться якість автодоріг, це зведе нанівець ефекти від реалізації проєкту Президента України «Велике будівництво».  Також внаслідок  збільшення вартості перевезень основних будівельних матеріалів (пісок, щебінь, цемент) зменшиться обсяг  будівництва, в тому числі у рамках «Великого будівництва». Якщо виростуть тарифи на залізничні перевезення вугілля, зросте заборгованість по заробітній платі на шахтах, а це тільки посилить кризу на українських вугільних підприємствах,  які і так у дуже скрутному стані. Значне  зростання вартості перевезень основних вантажів, таких як вугілля, зерно та будівельні матеріали лише прискорить інфляцію. Ініціатива МІУ  приведе до  зменшення конкурентоздатності українського експорту на світовому ринку та  економічному  спаду, внаслідок  зменшення валютних та податкових надходжень.

ФРТУ не підтримує та не погоджує цей Проект наказу Міністерства інфраструктури України. Ми вважаємо його цілком необґрунтованим, а наведені в Пояснювальній записці до документу аргументи не витримують ніякої критики і  не містять відповідного економічного обґрунтування.

На думку Федерації,  головна мета Проєкту – чергове підвищення вартості залізничних перевезень, а не уніфікація або наближення до економічно обґрунтованих тарифів. Так, наприклад пропонується підняття тарифів за перевезення порожніх вагонів 1-го тарифного класу та позакласної групи до рівня 2-го тарифного класу без будь-якого зниження тарифів 3-го класу.

В обґрунтуванні різкого підвищення тарифів  на вантажі та порожні вагони позакласної групи та 1-го тарифного класу, автори   пояснювальній записці  к проекту наказу стверджують що «витрати на транспортування не залежать від роду вантажу у вагоні». Таке твердження не відповідає дійсності. Транспортування вантажів з різних класів потребує різної технології перевезень та абсолютно різних обсягів задіяної інфраструктури. Укрзалізниця (УЗ) на жаль не може  коректно  розрахувати прибутковість чи  збитковість перевезень різних класів вантажів. Системи обліку, яка б коректно відображала собівартість перевезення різних видів вантажів виходячи з особливостей технології перевезень просто немає. Впровадження такого обліку має стати одним із завдань УЗ в рамках реформування української залізниці  та переходу до нової системи тарифоутворення.

Також в Проєкті наголошується, що підвищення тарифів дозволить «збільшити фінансову можливість для забезпечення ремонту основних засобів» та «направити кошти на освоєння капітальних інвестицій». Така аргументація наводиться при кожному підвищенні тарифів, но по факту заявлені інвестиції не здійснюються – УЗ просто не виконує свою програму капітальних вкладень. Кошти, які багато років збиралися з української економіки через збільшення тарифів нібито на інвестиції, УЗ використовувала не за призначенням. Наприклад, у 2019 році завдяки  підвищенню залізничних тарифів на 14,2% УЗ за рахунок українських підприємств додатково отримала 7 млрд. грн, однак, виконання плану капітальних інвестицій становило лише 51% (факт -9,3 млрд. грн). У 2020 році УЗ також не виконало інвестиційну програму  – при суттєво зниженому плані в 12,6 млрд. грн. факт склав лише 9,2 млрд. грн. Немає підстав очікувати, що без повноцінного керівництва УЗ в разі прийняття цього Проєкту ситуація зміниться.

Загалом, залізничне тарифоутворення в України потребує системного реформування, а не вибіркових рішень. Поточна система тарифів УЗ застаріла і має бути переглянута в комплексі.

В Федерації переконані, що для подолання кризи залізничних перевезень в Україні замість необґрунтованого підвищення тарифів потрібні невідкладні заходи для  давно назрілої реформи  української залізниці.  ФРТУ наголошує, що без професійного та вартого довіри керівництва усі гроші, які УЗ збиратиме з економіки, будуть просто розтриньканні. Зараз необхідно якнайшвидше  призначити  компетентну  Наглядову Раду та професійних і вмотивованих Голову та членів правління АТ «Укрзалізниця». Також в рамках затвердженої Національної економічної стратегії Україна-2030, планів дій Кабінету Міністрів необхідне реформування Укрзалізниці. Йдеться про виділення з Укрзалізниці окремих компаній за видами діяльності – інфраструктура, вантажні перевезення, пасажирські перевезення, допоміжні напрямки. Фінансове та організаційне розділення АТ «Укрзалізниця» на окремі юридичні особи має відбутися згідно розпорядження Кабінету Міністрів України №1411. Необхідно створити Національну комісії, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту  (НКРТ).

У найближчий час пріоритетом також  має стати впровадження на Укрзалізниці комплексної програми подолання корупції та підвищення операційної ефективності, потенціал якої оцінюється в щонайменше 20 млрд. грн  на рік.