ФРТУ звернулась до Уряду: Держава не повинна обмежувати права перевізників. Рішення про запровадження посилених правил для пасажирських перевезень потрібно відтермінувати

Федерація роботодавців транспорту України звернулась до Прем’єр- міністра України щодо  запровадження нових обмежувальних вимог до пасажирських перевізників.

Публікуємо текст листа повністю:

«11 жовтня Уряд прийняв рішення про внесення змін до постанови №1236, які передбачають посилення правил для пасажирських перевезень у регіонах, де встановили “жовтий”, “помаранчевий” або “червоний” рівень епідемічної небезпеки.

З 21 жовтня міжрегіональні перевезення пасажирів у регіонах із “жовтим”, “помаранчевим” чи “червоним” рівнем епідемічної небезпеки будуть дозволені за умови наявності у всіх водіїв, екіпажу авіатранспорту та пасажирів одного із цих документів:

– документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації або документа, що підтверджує отримання однієї дози дводозної вакцини для регіонів «жовтого» рівня епідемічної небезпеки;

– міжнародного, внутрішнього сертифіката або іноземного сертифіката, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини чи двома дозами дводозної вакцини, дозволених ВООЗ для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного 2 вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія);

– негативного результату тестування на COVID-19 методом ПЛР або експрес-тесту на визначення антигену коронавірусу SARS-CoV-2, який чинний 72 години.

18 жовтня 2021 року до Мініфраструктури вийшли перевізники з вимогою ініціювати перед Урядом відтермінування дії нових правил, як таких що не лише перешкоджають роботі бізнесу, який має соціальне значення, а й унеможливлює працю колективів автотранспортних підприємств.

По-перше, хочемо зауважити, що особи, які працюють у сфері громадських перевезень, не були віднесені Кабінетом міністрів України до кола осіб, які підлягають обов’язковій вакцинації. Відтак, жоден роботодавець не має права примушувати своїх працівників ані вакцинуватися від COVID-19, ані надавати відповідні підтвердження своєї вакцинації роботодавцю, оскільки така інформація складає медичну таємницю відповідної особи, якою вона розпоряджається на власний розсуд.

Отже, у перевізника відсутні правові підстави вимагати здійснення необхідних дій як від свої працівників, так і від пасажирів.

При цьому, порушення нещодавно прийнятих вимог тягнутиме для перевізників юридичну відповідальність у вигляді штрафних санкцій.

У такий складний для країни і бізнесу час зупинення будь-якого працюючого підприємництва є непоправною втратою. Перевізники вже майже два роки дотримуються усіх рекомендацій і правил, які пов’язані з подоланням епідемії.

Вважаємо, що держава не повинна обмежувати права перевізників на ведення підприємницької діяльності та позбавляти найманих працівників заробітку.

По-друге, прийняте Урядом рішення сприятиме підтримці та розвитку «BlaBlaCar» та «нелегальним перевізникам», які зможуть виконувати міжрегіональні перевезення в приватному порядку без будь-яких обмежень та гарантій безпеки для пасажира.

По- третє, це конституційне порушення прав громадян на свободу пересування як одну з основоположних свобод людини. Своїм рішенням Уряд позбавляє ряд людей, які з різних життєвих обставин мають потребу переміститись з одного міста України в інше.

Зауважимо, що вакцинація від COVID-19 не визнана державою обов’язковою і не внесена до графіку обов’язкових щеплень. Ряд людей не мають можливості щепитися за медичними показниками, хоча для них не визначено жодного альтернативного варіанту.

ПЛР-тести в Україні є платними, ціни на які стартують від 700 гривень, що не може визнаватись доступною ціною для більшості громадян. До того ж, результат такого тестування можна отримати не скоріше ніж через 12 годин, що унеможливлює необхідну та раптову поїздку (як з бізнесу, так і з особистих питань).

Тому, обмежувати людей в реалізації їх конституційних прав, не надаючи жодних доступних альтернативних способів виконати вказівки Уряду, є протиправним і злочинним.

З метою збереження підприємств, що здійснюють пасажирські перевезення просимо Вас, шановний Денисе Анатолійовичу:

1) внести на найближче засідання Уряду проект рішення про відтермінування запровадження посилених правил для пасажирських перевезень у регіонах, де встановили “жовтий”, “помаранчевий” або “червоний” рівень епідемічної небезпеки.

2) надати Окреме доручення МОЗ спільно з Мініфраструктури та представниками бізнесу і громадськості підготувати пропозиції щодо запровадження альтернативних підходів або напрацювання рекомендацій застосування посилених правил для пасажирських перевізників.»