ФРТУ закликає Президента України сприяти зниженню залізничних вантажних тарифів та спрямуванню Укрзалізниці на збільшення пропуску вагонів до Європи та залучення зовнішнього фінансування

Федерація роботодавців транспорту України (ФРТУ) направила лист до Президента України. В листі ФРТУ закликає Володимира Зеленського сприяти  в уникненні підвищення тарифів на залізничні вантажні перевезення під час воєнного стану, що матиме надзвичайно негативний вплив для всієї економіки України. Копія листа також направлена Прем’єр-міністру, Міністру інфраструктури, керівникам інших міністерств та відомств України.

Федерація наголошує, що надзвичайно високо оцінює внесок Укрзалізниці в успішне протистояння злочинному військовому вторгненню Росії в Україні. Керівництво  Укрзалізниці продемонструвало ефективні дії з швидкої перебудови діяльності залізниці відповідно до умов і потреб воєнного стану, організації пасажирських евакуаційних поїздів та гуманітарних вантажів тощо. У ФРТУ з розумінням ставляться до проблем і потреб Укрзалізниці, зокрема щодо необхідності значних витрат на відновлення інфраструктури, пошкодженої внаслідок ворожих обстрілів. Проте, враховуючи критичне значення Укрзалізниці для України особливо під час військового стану ФРТУ вважає за доцільне на цей період звертатись до міжнародних партнерів за фінансовою підтримкою підприємства. В поточних умовах, Укрзалізниця має суттєво вищі можливості для залучення зовнішнього фінансування і навіть безповоротної допомоги, ніж будь-яке інше приватне  підприємство в Україні. Виконуючи важливі оборонні та гуманітарні завдання, Укрзалізниця може звернутися до ЄС, США з проханням надати фінансування в розмірі  $30 млн. на місяць на період дії воєнного стану в Україні.

Велике занепокоєння через значну загрозу для української залізниці та економіки нашої країни у ФРТУ викликає рішення Міністерства інфраструктури України про підвищення  тарифів  на усі вантажні залізничні перевезення на просто захмарні 70%.

За різними оцінками, падіння економіки України в 2022 році становитиме 30-45%. Найбільше постраждають саме основні клієнти Укрзалізниці та ключові українські експортери – гірничо-металургійний та агропромисловий комплекси. Тільки в ГМК в травні-червні 2022 року виробництво металопродукції знизилося в 6 разів (!) порівняно з довоєнним рівнем. А доля ГМК в залізничних вантажних перевезеннях в мирному 2021 році становила понад 40%, це 130 млн. тон. Також головною проблемою, що зумовлює скорочення виробництва в ГМК та АПК,  стало саме різке зростання логістичної складової ще до підвищення українських залізничних тарифів у червні 2022 року.

Із блокуванням морських портів довелося переорієнтовувати усі експортні вантажі в напрямку західних прикордонних переходів. Відтак, експортери змушені  транспортувати свою продукцію на втричі більшу у порівнянні з українськими портами відстань до портів Європи. Крім того, щоб довезти продукцію до порту, доводиться додатково оплачувати залізничний тариф в ЄС, перевалку вантажів на кордоні, простій власникам вагонів. У результаті, витрати на перевезення зерна зросли в 3-5 разів,  металу – в 4 рази, а залізної руди – в 6 разів! Нагадаємо що в мирний час морські порти України забезпечували близько 90% нашого експорту продукції.

Ситуація додатково ускладняється довготривалим простоєм залізничних вантажів на західних кордонах України. Тільки станом на 1 липня 2022 на прикордонних переходах на Заході України накопичилося понад 40 тис. вагонів. Середній термін очікування перетину кордону вагоном становить більше 20 діб. Це призводить до суттєвих додаткових витрат вантажовласників.

ФРТУ хотіла б відзначити заходи керівництва Укрзалізниці з швидкої переорієнтації основних залізничних потоків з чорноморських портів на західні кордони України. Разом з тим, тут залишаються великі нереалізовані можливості. Так, пропуск вагонів через західні прикордонні переходи України вже кілька місяців залишається на рівні 1,9 тис. вагонів на добу при потенціалі в 3,4 тис. вагонів. Таке збільшення пропуску через західний кордон дозволило б Укрзалізниці додатково отримати до 1 млрд. гривень на місяць (10 – 12 млрд. гривень на рік). Це вирішило б фінансові проблеми Укрзалізниці без підвищення тарифів. До того ж, багато українських підприємств продовжили би працювати, а валютні надходження до України зросли б на 400 млн. доларів США /місяць.

Федерація наголошує, що наказ Міністерства інфраструктури України про підвищення залізничних вантажних тарифів на 70% було прийнято й зареєстровано зі значними та численними порушеннями чинного законодавства. Проект наказу не був погоджений з уповноваженими органами, що являється нехтуванням законодавчо встановленою процедурою оприлюднення та погодження проекту регуляторного акту. Крім того, проект наказу взагалі не був попередньо оприлюднений, відтак не було жодного громадського обговорення!

Важливо зазначити, що незадовго до злочинного вторгнення Росії в Україну,  в нашій країні відбулася низка безпрецедентних підвищень монопольних тарифів на залізничні вантажні перевезення. Один за одним Міністерство інфраструктури України видавало накази про збільшення тарифів. У результаті, залізничні тарифи для таких чутливих вантажів як вугілля, цемент, руда, добрива з 1 січня 2022 року зросли майже на третину (31,2%), а сумарно з 17 серпня 2021 року – на 42%!

Виглядає так, що в регулюванні залізничних тарифів обрано найпростіший шлях. Маючі тимчасові обмеження в залізничній потужності (через проблеми на західних прикордонних переходах), було прийнято рішення про різке підняття тарифів на 70% із сподіванням уникнути подальшого падіння перевезень, які й так знизилися на 65%. Мабуть, сподівалися (в теорії) вийти на такий самий рівень доходів і що найбільш сильні клієнти зможуть вижити навіть за майже вдвічі підвищених тарифів. Однак, такий підхід є вкрай небезпечним і для самої Укрзалізниці, і для української держави. Можливо, у короткостроковій перспективі Укрзалізниця і отримає якісь додаткові доходи. Але надалі Укрзалізниця знищить свою вантажну базу. Частина клієнтів продовжуватиме перехід на автотранспорт. Ще більш небезпечним для України є те, що частина підприємств просто закриється і вже не зможе відновити свою роботу й після перемоги України, коли запрацюють українськи порти. Особливо важка ситуація в ГМК України, який зараз майже повністю зупинений.  До війни ГМК забезпечував 130 млн. тон залізничних вантажів із приблизно 300 млн. тон загалом. Але без належних заходів, можна очікувати, що вантажообіг ГМК знизиться до 30 млн. тон вантажу вже до кінця 2022 року.

Федерація вважає, що метою має бути конкурентоздатна Укрзалізниця, яка після перемоги України знову буде перевозити понад 300 млн. тон вантажів на рік та на взаємовигідній основі забезпечувати потребу в перевезеннях інших важливих галузей – ГМК, АПК, вугільної, цементної тощо. Для досягнення цієї мети необхідно змінити підхід до тарифоутворення та зосередитися на збільшенні потужності для залізничних перевезень у Європу.

ФРТУ пропонує конкретні реальні наступні заходи для стабілізації та забезпечення конкурентоздатності Укрзалізниці та економіки України:

  • забезпечення збільшення потужності з пропуску залізничних вагонів з України до країн Європи з 1,9 тис. до 3,4 тис. вагонів на добу;
  • зниження залізничних тарифів на вантажні перевезення на -70% від поточного рівня;
  • залучення прямої фінансової допомоги для Укрзалізниці від закордонних партнерів України розміром $30 млн. на місяць.