ДП «Адміністрація морських портів України» (АМПУ) планує виконати днопоглиблення у каналі гирла Бистре суднового ходу Дунай—Чорне море, через який на даний час можуть проходити судна з осадкою не більше 3,9 метра.
Як повідомляє «Інтерфакс-Україна», про це повідомив представник АМПУ під час онлайн-наради філії АТ «Укрзалізниця» з відправниками зернових вантажів минулого тижня.
Попит на вхід суден у дунайські порти України через гирло Бистре для експорту сільгосппродукції швидко зростає. Наразі АМПУ уже отримує заявки від товаровідправників на проходження українським каналом на чотири дні вперед.
Представник АМПУ поінформував також, що зі збільшенням попиту на погодження заявок буде запроваджено контроль відправників товарів для проведення через Сулінське гирло на території Румунії відповідно до існуючої черги. Для прискорення руху на цю ділянку буде переведено додатковий персонал із Миколаєва та Херсона, який зараз проходить відповідне навчання.
Прохід гирлом Бистре до українських дунайських портів Ізмаїл, Рені та «Усть-Дунайськ» став можливим на початку липня, після відновлення українського контролю над цим районом завдяки звільненню від російських військ острова Зміїний. До відкриття каналу гирла Бистре судна змушені були використовувати єдиний транспортний шлях — канал Суліна, який розташований на території Румунії. Його обмежена пропускна здатність дозволяла Дунайським портам приймати тільки 4 судна на добу, чого недостатньо для потреб українського експорту.
Очікується, що після відкриття гирла Бистре щомісячний експорт зерна з України може збільшитися на 500 тис. тонн на місяць.
На сьогодні через блокаду морських портів, на які до повномасштабного вторгнення припадало орієнтовно 80% експорту аграрної продукції України, вивезення продовольства відбувається виключно через дунайські порти, залізничні та автомобільні пункти пропуску на західних кордонах. Їх пропускної здатності наразі недостатньо для повноцінного заміни морських портів. Зокрема, в червні наявними логістичними маршрутами вдалося експортувати орієнтовно 2,5 млн тонн продукції, в той час як місячна потреба в експорті такої продукції становить 8 млн тонн.
Порти України