ФРТУ закликає Президента України не допустити величезних економічних втрат через штучний дефіцит вантажних вагонів

Федерація роботодавців транспорту України  звернулася до Голови Ради національної безпеки і оборони України, Президента України Володимира Зеленського щодо необхідності зваженого підходу до продовження терміну експлуатації залізничних вагонів.

Нагадаємо, що на сайті Міністерства інфраструктури України  у жовтні 2020 року був розміщений для обговорення проєкт Наказу МІУ «Про затвердження Порядку встановлення заборони експлуатації вантажних вагонів на залізничному транспорті», який категорично не підтримувався членами Федерації. Проєкт цього Наказу– це яскравий приклад того, як не можна і не потрібно державі регулювати економіку. У ФРТУ дуже вдячні Державній регуляторній службі України за те, що вона не погодила даний проєкт наказу, наслідки його прийняття могли бути катастрофічними.

У Федерації вважають, що  в умовах складної економічної ситуації в країні через пандемію COVІD-19, недоречно вживати заході щодо обмеження строків експлуатації вагонів з перевищенням нормативного строку служби. Внаслідок впровадження таких обмежень може бути створений штучний дефіцит вантажних вагонів в Україні. Це неодмінно призведе до зриву відвантаження сировини та готової продукції, зменшення обсягів виробництва та експорту підприємствами України в різних галузях.  Результатом таких обмежень буде подальше скорочення ВВП, податкових та валютних надходжень, зростання безробіття. Негативний ефект для української економіки в цілому буде вимірюватися десятками мільярдів гривень.

За умови прийняття запропонованих змін, списувати рухомий склад доведеться всім учасникам ринку. Дане примусове списання в 2021-2022 роках призведе до падіння перевезень у розмірі 60 млн. тон на рік. Найбільше примусове списання рухомого складу завдасть шкоди АТ «Укрзалізниця».  До 2028 року АТ «Укрзалізниця» буде змушена списати 21 тисячу із 33 тисячі напіввагонів, також доведеться списати всі 11 тисяч зерновозів. Для української залізниці це втрата щонайменше 15 млрд. грн. І не лише через нестачу власних вагонів, а через те,  що не буде використовуватися її  інфраструктура та  локомотиви для перевезення вагонів інших власників. Такий розвиток подій призведе до  зниження перевезень зерна,  вугілля,  залізної руди,  а також завдасть прямого удару по державній програмі «Велике будівництво».

ФРТУ окремо звертає увагу щодо недопустимості встановлення граничного обмеження терміну експлуатації для спеціалізованого  рухомого складу, зокрема напіввагонів для перевезення обкотишів і агомерату. У разі прийняття цього наказу, доведеться швидко списати 4 із 5 тис. наявних обкотишовозів. А швидко побудувати таку кількість нових неможливо, адже потужності вагононобудівних заводів, хоч і є в наявності, але спрямовані на виробництво універсального рухомого складу – напіввагонів та зерновозів. Технологічні ланцюги меткомбінатів побудовані так, що подекуди замінити обкотишовози іншим рухомим складом неможливо. Тож, необхідну сировину не зможуть подати на металургійні комбінати.  Як результат – скорочення металургійного виробництва, а це втрата податків, валютних надходжень, робочих місць. Це стало б справжньою диверсією проти української промисловості.

У зверненні до Президента України у Федерації нагадують,  що в  Європі, як правило, не існує обмежень з експлуатації вагонів, базуючись на році випуску – тобто якщо вагон в належному технічному стані, то немає нормативних обмежень щодо його використання.

ФРТУ закликає відмовитися від адміністративних заходів щодо обмеження строків експлуатації вагонів на основі року випуску та натомість зосередитися на технічному стані рухомого складу. У разі гострої політичної необхідності, ФРТУ допускає можливість розгляду відповідних заходів виходячи із пропозиції АТ «Укрзалізниця», поданої в ході обговорення проєкту наказу: обмеження на рівні терміну служби встановити лише для піввагонів універсальних (33 роки) і  хоперів-зерновозів (45 роки).

Федерація звертає увагу, що украй важливо: не встановлювати граничні обмеження для спеціального рухомого складу (в т.ч. обкотишовози, коксовози, платформи) та утриматись від впровадження методу каскадного граничного обмеження віку вагонів (зі зменшенням граничного віку вагонів кожного року). А також не обмежувати використання вагонів з продовженим терміном служби, рішення по яких вже прийнято та не забороняти використання іноземних вагонів у внутрішніх перевезеннях в режимі тимчасового ввезення, задля уникнення дефіциту під час пікових періодів та збільшенні показників обороту вагона.

Федерація роботодавців транспорту України  звертається до Президента України з проханням не допустити прийняття рішень щодо обмеження термінів експлуатації залізничних вагонів, які можуть завдати шкоди розвитку українській промисловості, сільського господарства та економіки в цілому.