ФРТУ в черговий раз звертається до Уряду з приводу неврегульованості питання відшкодування коштів за пільгові перевезення

Всеукраїнське об’єднання організацій роботодавців транспорту «Федерація роботодавців транспорту України» звернулась до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля  з приводу неврегульованості питання відшкодування коштів за пільгові перевезення громадян України.

У листі, підписаному головою Федерації роботодавців транспорту України Орестом Климпушем, зазначено про  посилення напруження серед перевізників,  що склалося через відсутність належного фінансування перевезень пільгових категорій громадян на маршрутах загального користування. До Федерації роботодавців транспорту України почали масово звертатися перевізники щодо вжиття заходів з врегулювання на законодавчому рівні питання перевезення пільговиків.

Нагадаємо, що починаючи з 2016 року фінансування пільгових перевезень автомобільним транспортом передано на рівень місцевих бюджетів. Такий підхід не вирішив питання на міських, приміських, міжміських (внутрішньо обласних) маршрутах, у зв’язку з відсутністю коштів у місцевих бюджетах та залишив без джерел компенсації  за перевезення пільгових категорій громадян  на міжобласних маршрутах, де організатором перевезень, а отже і відповідальним за надання належної компенсації є Міністерство інфраструктури України.

Практика відшкодування у безготівковій формі втрат автотранспортними підприємствами від пільгових перевезень за десятки років показала свою неефективність і повністю дискредитувала себе.

У березні 2018 року Урядом були прийняті постанови № 196 «Про встановлення державних соціальних нормативів у сфері транспортного обслуговування» та № 197 «Деякі питання надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду усіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах», якою затверджено Порядок надання пільг у готівковій формі з оплати проїзду всіма видами транспорту загального користування на міських, приміських та міжміських маршрутах., які рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.12.2018 № 826/6434/18 були скасовані.

Крім того, відповідно до інформації, що надійшла майже з усіх областей України, зазначені вище ініціативи не були своєчасно реалізовані обласними державними адміністраціями, крім Полтавської області, з зв’язку з недостатньою кількістю коштів у місцевих бюджетах. Ситуацію залишили не вирішеною, що призвело до конфлікту між перевізником та пасажиром.

Федерація неодноразово  зверталась до Уряду та  Верховної Ради,  з проханням врегулювати питання компенсації за пільгові перевезення, а починаючи з 2017 року, наполягала на монетизації пільг.

Розуміючи соціальну важливість цього питання, ФРТУ закликає Прем’єр-міністра  взяти під особистий контроль запровадження механізму монетизації пільг на пасажирському автомобільному транспорті загального користування з урахуванням європейських підходів та розглянути можливість термінової імплементації Регламенту ЄС 1370/2007 Європейського Парламенту і Ради про громадські послуги з перевезення пасажирів залізницею й автомобільними шляхами. Також відзначаємо, що зазначені проблеми є  при перевезені пільгових категорій пасажирів залізничним та авіаційним транспортами.

Фахівці ФРТУ готові долучитись до роботи та напрацьовувати  пропозицій щодо монетизації пільг.