ФРТУ: Підвищення тарифу на електроенергію призведе до катастрофічних наслідків в транспортної галузі України

Федерація роботодавців транспорту України звернулася  до Голови Національної комісії, що  здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) щодо зростання вартості електроенергії у 2021 році.

НКРЕКП 11 листопада 2020 року ухвалила проект постанови, яким пропонується встановити тариф на передачу електроенергії на 2021 рік на рівні 309,8 грн/МВт∙год. Федерація роботодавців транспорту України наполягає на неприпустимості прийняття запропонованого рівня тарифу.

У зверненні Федерації зазначено, що підвищення тарифу на електроенергію  призведе до необґрунтованих витрат підприємств транспорту в щонайменше 500 млн. грн. на рік. Це призведе до катастрофічних наслідків, враховуючи, що за підсумками першого півріччя 2020 року транспортні підприємства України  зменшили обсяг перевезень на 18,2% порівняно із  першим півріччям 2019 року. Пасажирські перевезення впали на 30% порівняно із  першим півріччям 2019 року. Як наслідок, за 10 місяців 2020 року чистий збиток АТ «Укрзалізниця» склав 11,8 млрд. грн, тоді як ще рік тому мав місце чистий прибуток. Рівень зносу залізничного полотна в Україні вже перевищує  50%, а зношення причалів АМПУ досягає 90%.

У зверненні до НКРЕКП у Федерації нагадують, що у момент впровадження «зеленого» тарифу держава надавала зобов’язання та гарантії інвесторам. Тож саме держава й має сплачувати по цих зобов’язаннях перед виробниками «зеленої» електроенергії за рахунок Держбюджету. Правильність такої логіки була підтверджена Законом України 810-IX, відповідно до якого держава має за рахунок випуску п’ятирічних облігацій внутрішньої державної позики погасити заборгованість ДП «Гарантований покупець», що утворилася станом на 1 серпня 2020 р. (22,4 млрд. грн.). Також, цим Законом визначено, що Кабмін повинен передбачити у державному бюджеті видатки на фінансову підтримку ДП «Гарантований покупець» для оплати електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел у обсязі не менше 20% виробітки (13 861 млн. грн.). Таке рішення дозволить встановити тариф у 2021 році на рівні 209 грн/МВт∙год. Водночас зменшити рівень заборгованості ДП «Гарантований покупець» можна за рахунок ліквідації схем неефективного використання коштів ДП «Гарантований покупець». Зокрема, доцільним виглядає збільшення обсягу зобов’язання ПрАТ «Укргідроенерго» щодо продажу електроенергії ДП «Гарантований покупець» по фіксованому тарифу з 30% до 80% генерації (4,2 млрд. грн додаткового доходу), відмова від пільгового тарифу для «зеленої» електрометалургії тощо. Також варто законодавчо обмежити компенсацію за небаланси шляхом встановлення граничної ціни на балансуючому ринку в розмірі 95% ціни РДН та забезпечити своєчасну оплати небалансів (додатково від 5 млрд. грн);

Федерація роботодавців транспорту України  звернулася до НКРЕКП з проханням  надати детальну калькуляцію фінансового балансу ДП “Гарантований покупець” на 2021 рік   (валовий прибуток від реалізації електроенергії, що купується за пільговим тарифом НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ «Укргідроенерго» на всіх сегментах ринку) та розрахунок впливу на валовий прибуток ДП “Гарантований покупець” запропонованих шляхів ліквідації схем неефективного використання коштів  ДП «Гарантований покупець». ФРТУ закликає НКРКП розрахувати та представити для обговорення тариф на передачу електроенергії у 2021 році з урахуванням вищезазначених ініціатив на рівні не вище 209 грн/МВт∙год.