ФРТУ: Обмеження тимчасового використання іноземних вагонів у внутрішніх перевезеннях приведе до втрат економіки України

Федерація роботодавців транспорту України звернулась до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля  з проханням утриматись від прийняття проєкту Постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження переліку товарів, які не можуть бути поміщені у митний режим тимчасового ввезення з умовним частковим звільненням від оподаткування митними платежами». Копія листа направлена керівникам інших міністерств та відомств України.

У своєму зверненні Федерація підкреслює, що обмеження використання іноземних вагонів у внутрішніх перевезеннях у режимі тимчасового ввезення, які передбачені проєктом Постанови, матимуть негативні наслідки для ринку вантажних залізничних перевезень та вантажовласників.

Федерація роботодавців транспорту України  наголошує на необхідності проведення зваженої політики в галузі транспортних перевезень, яка не допустить погіршення конкурентоспроможності вітчизняних виробників, зриву експортної програми України, зниження податкових надходжень до Державного Бюджету України як від експортерів, так і від платежів, що надходять від вагонів в режимі тимчасового ввезення.

Адже заборона на  використання вагонів в режимі тимчасового ввезення призведе до зростання ціни на парк вагонів та перекладання тарифного навантаження на виробників продукції, з погіршенням їх конкурентоспроможності на світових ринках. При забороні тимчасового ввезення іноземних вагонів вантажовідправники не зможуть оперативно покривати періодичні дефіцити рухомого складу через сезонне зростання перевезень, адже в останні роки неодноразово мали місці проблеми АТ «Укрзалізниця» з локомотивами або забезпеченням пальним. Як наслідок, зростає терміни доставики вантажів, оборот вагонів, а відтак і потреба у вагонах. Вагонобудівники в такій ситуації також не будуть в змозі оперативно наростити виробництво, щоб закрити тимчасову потребу в вагонах (яка покривається за рахунок вагонів у режимі тимчасового ввезення).

У Федерації зазначають, що штучний дефіцит вантажних вагонів під час пікових періодів призведе до зменшення обсягів виробництва та експорту, оскільки  в цей час як не буде забезпечена можливість вивезення продукції вантажовідправників у повному обсязі.

Нагадаємо, проєкт Постанови був  розміщений на сайті Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 24 грудня 2020 року. Постановою визначено перелік товарів, які не можуть бути поміщені у митний режим тимчасового ввезення з умовним частковим звільненням від оподаткування митними платежами, а саме:

  • 8606 30 00 00 (УКТЗЕД), Вагони залізничні для перевезень вантажів коліями, несамохідні, саморозвантажувальні, крім вагонів товарної підпозиції 8606 10
  • 8606 91 80 00 (УКТЗЕД), Вагони залізничні для перевезень вантажів коліями, несамохідні, криті і такі, що замикаються
  • 8606 92 00 00 (УКТЗЕД), Вагони залізничні для перевезень вантажів коліями відкриті, із стаціонарними бортами заввишки понад 60 см