Фінплан «Укрзалізниці» на 2020 рік — обіцянки та розчарування

Блог генерального директора Федераціі роботодавців транспорту України Володимира Гусака для видання The Page

Кабінет міністрів України 27 липня 2020 року затвердив фінансовий план АТ «Українська залізниця» (далі — УЗ) на 2020 рік. До фінплану відразу ж виникло безліч зауважень.

Впадає в очі зростання адміністративних витрат на 700 млн грн або майже вдвічі в порівнянні з 2019 роком. І це з урахуванням падіння всіх показників перевезень!

З обіцянок — уперше в фінансовому плані УЗ згадується власне поняття «підвищення операційної ефективності», вказується великий перелік тем/напрямків підвищення та назви цільових показників для вимірювання результатів.

Однак фінплан УЗ на 2020 рік не містить жодної конкретної цифри та значення показника операційної ефективності. Саме ж «підвищення» використовується більшою мірою для обґрунтування витрат на відповідні консультаційні послуги на суму 72 млн грн.

У цій критичній для УЗ ситуації залучення профільних консультантів з доступом до кращих світових практик може мати сенс.

Але тільки за однієї умови — якщо менеджмент УЗ дійсно зацікавлений у боротьбі з корупцієюта підвищеннв операційної ефективності, а не в імітації бурхливої діяльності та освоєнні коштів на консультаційні послуги.

Ситуацію щодо ставлення менеджменту можна визначити за конкретними цифрами та показниками, які закладаються до фінплану. Візьмемо дві найбільші після оплати праці грошові статті витрат — паливо та електроенергію.

У фінплані УЗ на 2020 рік запланована закупівля 238 тис. тонн дизельного палива за середньорічною ціною 29,1 тис. грн за тонну (з ПДВ) — на 2% вище, ніж у 2019 році.

Зрозуміло, що затверджений 27 липня 2020 року фінплан УЗ на 2020 рік починав готуватися ще в 2019 році, коли таке припущення мало хоч якесь право на життя. Але в липні 2020 року таку ціна дизельного палива виглядає як знущання.

Адже перед затвердженням бізнес-плану УЗ не забула відкоригувати показники доходів у зв’язку з реаліями 2020 року — падіння вантажних перевезень на 5%, зниження доходів від пасажирських перевезень більш ніж на 50%.

За 7 місяців 2020 року середня ціна оптова ціна дизельного палива в Україні склала менше 20 тис. грн за тонну з ПДВ.

На приблизно такому ж рівні ціна і дотепер. Планування закупівель за ринковими цінами дозволить зменшити планові витрати на дизельне паливо на суму близько 2 млрд грн (25%).

УЗ може стверджувати, що фактично купує паливо навіть нижче середньоринкової ціни (20 тис. грн за тонну). В окремі періоди це може бути правдою.

Але величезне перевищення планової ціни над ринковою дає можливість у будь-який момент різко підняти ціни на паливо на УЗ, зокрема і для можливої «корупційної складової». Інакше навіщо планувати ціну в 29 тис. при ринку в 20 тис.?

За нормою споживання дизельного палива УЗ напевно «попереду планети всієї», щоправда, це таке сумне лідерство. У фінплані УЗ на 2020 рік ця норма запланована на рівні 54 кг (на 10 тис. тонно-кілометрів брутто).

Для порівняння, у 2018 році фактична питома витрата дизельного палива в Росії склала 28 кг, у Казахстані — 23 кг.

Не дивно, що в Україні постійно говорять про банальне злодійство дизельного палива на всіх рівнях УЗ, а НАБУ регулярно порушує кримінальні справи за цим напрямком.

Планування закупівлі палива, виходячи з норми споживання хоча б у 42 кг і відповідне зменшення крадіжок дозволить зменшити планові витрати ще на 1 млрд грн.

Далі, у фінплані УЗ на 2020 рік запланована закупівля електроенергії на суму 8,4 млрд грн за середньою ціною 2,15 грн за КВт*год.

Це істотно вище за ринок — за 7 місяців 2020 року середня вартість електроенергії для промисловості склала 1,6 — 1,7 грн за КВт*год.

Якщо досить консервативно припустити, що ціна електроенергії для промисловості за підсумками 2020 року не перевищить 1,8 грн за КВт*год (зараз вона набагато нижче), то планові витрати УЗ на електроенергію можна зменшити на 1,4 млрд грн.

Ситуація з нормами споживання електроенергії на УЗ схожа з нормами споживання дизельного палива.

Отже, по конкретних цифрах видно, що нинішній менеджмент УЗ в реальності не дуже-то прагне до операційних поліпшень.

Розраховуємо, що нове керівництво УЗ (повинні ж його колись призначити) буде націлене на боротьбу з корупцією та операційні поліпшення не на словах, а на ділі. Інакше жодні консультанти не допоможуть.