Федерація роботодавців транспорту України закликає Прем’єр-міністра не допустити нового підвищення залізничних тарифів та відзначає різке погіршення ситуації із залізничними перевезеннями

Федерація роботодавців транспорту України (ФРТУ) не підтримує і не погоджує розміщений 9 вересня 2021 року Проект Міністерства інфраструктури України  Проєкт наказу «Про внесення змін до Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги». Відповідний лист  ФРТУ направила до Прем’єр-міністра України, Міністра інфраструктури, керівникам інших міністерств та відомств України.

Відповідно до цього Проєкту пропонується в Збірнику тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України застосовувати з 1 січня 2022 року коефіцієнт 2,402 замість коефіцієнту 2,204 для вантажів 1-го тарифного класу. Це означає додаткове підвищення залізничних тарифів на 9%.

Важливо, що 17 серпня 2021 року вже набув чинності Наказ № 418 Міністерства інфраструктури України від 11 серпня 2021 р. «Про внесення змін до Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги».  Цей  Наказ  запровадив підвищення тарифів з 17 серпня 2021 року  на перевезення вантажів 1-го класу на 8%, а з 1 січня 2022 року ще на 20,4%.

Федерація роботодавців транспорту України заявляє, що для прийняття наказу № 418  не було ні економічного обґрунтування, ні законних підстав, адже рентабельність вантажних перевезень знаходилась на досить високому рівні за останні роки.

Наказ № 418 не відповідає принципам регуляторної політики: так, в аналізі регуляторного впливу, що подавався до наказу було зроблено наголос тільки на питаннях АТ «Укрзалізниця» та проігноровані проблеми впливу підвищення залізничних тарифів на становище інших галузей економіки України. Немає жодних даних щодо проведення розробником комплексної оцінки наслідків для визначення ефекту для економіки України в цілому, не було наведено фактичних даних щодо збитковості вантажних залізничних перевезень АТ «Укрзалізниця». Окрім того підвищення тарифів на вантажні перевезення не було передбачено фінансовим планом АТ «Укрзалізниця» на 2021 рік. З огляду на все це, ФРТУ вважає, що Наказ № 418 Міністерства інфраструктури України від 11 серпня 2021 р. «Про внесення змін до Коефіцієнтів, що застосовуються до тарифів Збірника тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов’язані з ними послуги» має бути скасованим.

Якщо попередній наказ не буде скасовано, у разі прийняття нового Проєкту наказу залізничні тарифи для таких чутливих вантажів як вугілля, цемент, руда, добрива зростуть на 31,2% з 1 січня 2022 рок, а сумарно з 17 серпня 2021 року – на 42%! Таке підвищення монопольних залізничних тарифів буде безпрецедентним в Україні та може призвести до великих втрат усієї економіки України та самої Укрзалізниці.

На думку Федерації, даний проект  виглядає особливо недоречним тому, що після підвищення тарифів з 17 серпня 2021 року якість залізничного сервісу не покращилася, а одразу ж погіршилася! Вперше за останні півтора роки Укрзалізниця виявилася не в змозі виконати власні заявлені плани перевезень. На тлі підвищення тарифів вантажовласники змушені миритися ще й з уповільненням або навіть неспроможністю доставки вантажів, а це зрив контрактів та збільшення витрат.  Про негативні операційні процеси в УЗ яскраво свідчить ріст обігу напіввагона в серпні 2021 порівняно з липнем на 16% (до 7,1 діб). У першій половині вересня  ситуація із вантажними залізничними перевезеннями в Україні продовжує погіршуватися.

У Федерації вкотре наголошують,  що для подолання кризи залізничних перевезень в Україні замість необґрунтованого підвищення тарифів потрібні такі невідкладні заходи як: реформування Укрзалізниці в рамках затвердженої Національної економічної стратегії Україна-2030, планів дій Кабінету Міністрів;  призначення компетентної Наглядової Ради та професійних і вмотивованих Голови та членів правління АТ «Укрзалізниця;  зменшення непрофільного податкового навантаження на Укрзалізницю; впровадження комплексної програми підвищення операційної ефективності та  подолання корупції в Укрзалізниці та створення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту.

ФРТУ в черговий раз заявляє, що   підвищення тарифів спричинить   негативні наслідки для  економіки України. Зокрема, може відбутися зростання заборгованості по зарплаті або навіть закриття кількох українських вугільних підприємств, які й так у дуже скрутному стані. Станеться подальша переорієнтація вантажів з залізничних на автомобільні перевезення. Як наслідок, суттєво зросте навантаження та погіршиться якість автодоріг, це зашкодить Проєкту Президента України «Велике будівництво». З прийняттям Проєкту існує загроза, що зростання логістичної складової зробить експорт на певні ринки нерентабельним, особливо в умовах падіння експортних цін, що спостерігається зараз. Це може призвести до вимушеного скорочення виробництва в Україні. Наслідком буде зменшення валютних та податкових надходжень, економічний спад, та великі втрати доходів самої Укрзалізниці.