До уваги членських організацій Федерації роботодавців транспорту України. Повідомлення про оприлюднення проєкту наказу Міністерства інфраструктури України

На сайті Міністерства інфраструктури України опубліковано для обговорення проєкт наказу Міністерства інфраструктури України «Про затвердження Порядку оцінки шкоди, заподіяної внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та воєнних дій на території України, у сферах безпеки судноплавства в акваторії українських портів у Дунайському регіоні та перевезень залізничним транспортом» (далі – проєкт акта) розроблено з метою забезпечення можливості відшкодування фрахтувальникам, операторам та/або власникам морських суден та суден внутрішнього плавання, що ходять під прапором України та під прапорами іноземних держав, – у разі перебування таких суден в акваторії українських портів у Дунайському регіоні та власникам та/або операторам рухомого складу, допущеного до обігу залізницями колії 1435 міліметрів, – у разі перебування такого рухомого складу на території України, шкоди, заподіяної внаслідок збройної агресії російської федерації проти України та воєнних дій на території України, у разі відмови страховиками у наданні страхового покриття на такі ризики.

Проєкт наказу розроблено Міністерством інфраструктури України відповідно до пункту 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 березня 2022 р. № 255 «Деякі питання гарантування безпеки судноплавства в акваторії українських портів у Дунайському регіоні та перевезень залізничним транспортом».

У зв’язку зі збройною агресією російської федерації проти України, загострення військово-політичної ситуації в Україні та військовими ризиками страховими компаніями вже не забезпечується покриття страховими виплатами ризиків, пов’язаних із воєнним станом.

Згідно з усталеною практикою до стандартних виключень зі страхового покриття належать страхові випадки, які сталися під час надзвичайного, особливого чи військового стану, оголошеного органами влади в країні, або на території дії Договору страхування.

Також, згідно із Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX “Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні” в Україні введено воєнний стан. Таким чином, виникла ситуація, у якій через неможливість забезпечення гарантій страховиків можливою стає повна зупинка роботи портів України Дунайського регіону і залізничних перевезень рухомим складом, допущеним до обігу залізницями колії 1435 міліметрів на території України.

Наразі, в умовах, що склались, залишається можливість повноцінної роботи лише трьох українських морських портів: Рені, Ізмаїл, Усть-Дунайськ, роль яких набуває пріоритетного значення і до яких, на скільки дозволяють потужності, переорієнтовується вантажопотік з інших портів України.

Крім того, слід зазначити, що Одеська залізниця, в тому числізалізничні шляхи Дунайського регіону, є важливою складовою єдиного транспортного конвеєра Південно-західної частини України, на долю якої припадає майже 20% вантажообігу залізниць країни. При цьому, у регіоні Одеськоїзалізниці розташовані великі морські порти. Таким чином, залізницями регіону забезпечуються зовнішні транспортно-економічні зв’язки з більш ніж 70 країнами світу.

З огляду на це, цілком очевидно, що гарантування безпеки для фрахтувальників, операторів та/або власників морських суден та суден внутрішнього плавання – у разі перебування таких суден в акваторії українських портів у Дунайському регіоні, а також власників та/або операторів залізничного рухомого складу, допущеного до обігу залізницями колії 1435 міліметрів, в умовах воєнного стану є пріоритетним завданням для держави з метою забезпечення хоча б часткового збереження вітчизняних експортних потужностей.

З метою стабілізації ситуації перевезень з використанням портів України Дунайського регіону і рухомого складу, допущеного до обігу залізницями колії 1435 міліметрів та забезпечення гарантій для фрахтувальників, операторів та/або власників морських суден та суден внутрішнього плавання, власників та/або операторів рухомого складу, допущеного до обігу залізницями колії 1435 міліметрів, і страхових компаній, є необхідним забезпечити виділення коштів з резервного фонду державного бюджету для відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок збройної агресії російської федерації проти України та воєнних дій на території України, та у разі відмови у наданні страхового покриття на такі ризики і відповідно затвердити механізм оцінки такої шкоди.

Відповідно, проєкт наказу встановлює механізм оцінки шкоди, заподіяної внаслідок збройної агресії російської федерації проти України та воєнних дій на території України, та у разі відмови страховиками у наданні страхового відшкодування такої шкоди фрахтувальникам, операторам та/або власникам морських суден та суден внутрішнього плавання, що ходять під прапором України та під прапорами іноземних держав, – у разі перебування таких суден в акваторії українських портів у Дунайському регіоні та власникам та/або операторам рухомого складу, допущеного до обігу залізницями колії 1435 міліметрів, – у разі перебування такого рухомого складу на території України, а також порядок відшкодування такої шкоди.

Реалізація проєкту наказу забезпечить стабілізацію економічного ситуації в Україні під час воєнного стану та в наслідок військових дій, зокрема ситуації перевезень з використанням портів України Дунайського регіону і Західних залізничних прикордонних переходів та забезпечення гарантій для фрахтувальників, операторів та/або власників морських суден та суден внутрішнього плавання, що ходять під прапором України та під прапорами іноземних держав, власників та/або операторів рухомого складу, допущеного до обігу залізницями колії 1435 міліметрів і страхових компаній, що сприятиме ефективності функціонування національної економіки.

Проєкт наказу «Про затвердження Порядку оцінки шкоди, заподіяної внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України та воєнних дій на території України, у сферах безпеки судноплавства в акваторії українських портів у Дунайському регіоні та перевезень залізничним транспортом»

Порядок оцінки шкоди

Пояснювальна записка

Аналіз регуляторного впливу 

Просимо розглянути та надати свої зауваження та пропозиції щодо зазначеного документу до 29.09.2022 р. на електронну адресу Федерації роботодавців транспорту України: office@frtukr.org Контактна особа: Головний юрисконсульт Фуртас Світлана,  e-mail: furtas79@gmail.com