ФРТУ закликає Прем’єр-міністра та Кабінет Міністрів України не допустити негативних наслідків для економіки України внаслідок встановлення дискримінаційного порядку заборони експлуатації вантажних вагонів

Міністерство інфраструктури оприлюднило чергову версію «доопрацьованого» проекту наказу «Про затвердження Порядку встановлення заборони експлуатації вантажних вагонів на залізничному транспорті», який категорично не підтримується Федерацією роботодавців транспорту України. Нова редакція проекту Наказу, яка розміщена 22 лютого 2021 року на сайті міністерства, практично не відрізняється від проекту минулого року, який викликав несприйняття в бізнес-спільноті та не був погоджений та ухвалений.

На жаль, Міністерство інфраструктури України не реагує на зворотній зв’язок та пропозиції бізнес-спільноти. Така негнучка та безкомпромісна позиція МІУ щодо проекту наказу, який в разі його прийняття матиме вкрай негативні наслідки для української промисловості та економіки країни в цілому, викликає подив та запитання щодо реальних мотивів його прийняття.

Федерація роботодавців транспорту України ще раз звертає увагу, що запропонована ініціатива, включаючи вимоги до ремонтів (КРП і тільки на 3 роки) де-факто зробить економічно недоцільним продовження строків понад нормативний, що призведе до списання більше 42 тис. одиниць вагонів та вдарить по інтересах власників вагонів, які через нормативні перепони вимушені будуть списувати придатні до використання вагонів. Такий захід створить шалений дефіцит на ринку вагонів, призведе до суттєвого скорочення промислового та сільськогосподарського виробництва, втрату робочих місць та відрахувань до Державного бюджету. В умовах складної економічної ситуації в країні через пандемію COVID-19, на нашу думку вживати такі заходи недоречно.

ФРТУ в черговий раз звернулась до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля щодо забезпечення зваженого підходу до продовження наднормативного терміну використання вагонів, в якому зазначила пропозицію, що може стати компромісом, який буде прийнятний для всіх зацікавлених сторін.

Крім того, в Федерації нагадали, що доведеться найближчим часом списати близько 2 із 5 тис. наявних обкотишовозів (з врахуванням вагонів з продовженим строком експлуатації). Але швидко побудувати таку кількість нових неможливо, адже потужності вагонобудівних заводів, хоч і є в наявності, але спрямовані на виробництво універсального рухомого складу – напіввагонів та зерновозів. Обкотиші – це важлива металургійна сировина. А технологічні ланцюги меткомбінатів побудовані так, що подекуди замінити обкотишовози іншим рухомим складом неможливо. Як наслідок, необхідну сировину не зможуть подати на металургійні комбінати. Результат – скорочення металургійного виробництва, а це втрата податків, валютних надходжень, робочих місць. Це стане справжньою диверсією проти української промисловості. Також варто відзначити, що понад 50% всіх обкотишовозів належить АТ «Укрзалізниця», яка через штучно зумовлене списання її вагонів втратить значну частку своїх доходів. Тому, вважаємо за доцільне провести додаткове опрацювання граничних строків для спеціалізованих вантажних вагонів разом з АТ «Укрзалізниця».

«Оновлений» проект міністерства потребує суттєвого доопрацювання. Щоб не допустити різкого списання вагонів та дефіциту рухомого складу, ФРТУ в котре пропонує врахувати наступні позиції: встановити обмеження на рівні нормативного терміну служби лише для піввагонів універсальних (33 роки) без подальшого зниження; не встановлювати граничні обмеження для спеціального рухомого складу (в т.ч. обкотишовози, коксовози, платформи, цистерни); не обмежувати використання вагонів з продовженим терміном служби, рішення, по яким буде прийнято до моменту набрання чинності нормативним актом про обмеження строків продовження; продовжувати терміни служби усіх типів вагонів після капітального ремонту (КР) і терміном до 5 років; для балансування тимчасових «пікових» потреб (в т.ч через сезонні піки та періодичні погіршення показників перевезення залізницею) не забороняти використання іноземних вагонів у внутрішніх перевезеннях в режимі тимчасового ввезення строком до 1 року.