Зерновим коридором з портів Великої Одеси пройшли майже 800 суден

З початку дії Ініціативи про безпечне транспортування зерна та продуктів харчування з морських портів Одеса, Чорноморськ та «Південний» вийшли 790 суден, які доставили агропродукцію в країни Азії, Європи та Африки. Про це повідомив міністр оборони Туреччини Хулусі Акар, передає «Укрінформ».

За словами Акара, обсяг відвантаження зернових, таких як пшениця, кукурудза та ячмінь, перевищив 23,4 млн тонн. При цьому 40% зерна транспортовано до Європи, 30% до Азії, 13% до Туреччини, 12% до Африки та 5% до країн Близького Сходу.

Міністр також наголосив, що Туреччина підтримує контакт зі сторонами «зернової угоди» з метою її продовження.

Ми продовжуємо наші переговори з ООН, Україною та Росією, які є сторонами зернової ініціативи. Україна вдруге висловила свою позитивну думку щодо продовження ініціативи. Росія також позитивно ставиться до цього питання. Ми також сподіваємося і очікуємо, що зернова ініціатива продовжиться”, — сказав Акар.

Угода, укладена за посередництва ООН і Туреччини, має бути продовжена цього місяця. Україна раніше заявила, що для кращого перспективного планування домагатиметься продовження угоди на більш тривалий термін — до року, а також хотіла б, щоб до неї був включений порт Миколаїв.

Наприкінці липня 2022 року представники України, Туреччини та ООН підписали у Стамбулі Ініціативу щодо безпечного транспортування зерна та продуктів харчування з українських портів, яка покликана частково розблокувати українські морські порти Одеса, Чорноморськ і «Південний» для експорту зерна та добрив. Аналогічну угоду ООН та Туреччина підписали з Росією. Перше завантажене судно в рамках Ініціативи вийшло з Одеського порту 1 серпня.

На зустрічі у Стамбулі у листопаді погоджено продовження дії Ініціативи з безпечного транспортування агропродукції через Чорне море під егідою ООН ще на 120 днів — до середини березня 2023 року.

«Зернова ініціатива» дозволила розблокувати порти Великої Одеси, які до війни на 80% були воротами для агроекспорту, підтримати українських аграріїв, збільшити надходження валютної виручки в Україну, стабілізувати світові ціни на продовольство та запобігти суттєвому погіршенню гуманітарної ситуації в державах, які знаходяться на межі голоду, зокрема Ефіопії, Сомалі, Афганістану.

За даними ООН, зерновим коридором з українських портів станом на 8 березня експортовано 23,6 млн тонн агропродукції до країн Африки, Азії та Європи, у тому числі кукурудзи — 11,5 млн тонн, пшениці — 6,6 млн тонн, соняшникової олії — 1,2 млн тонн.

Зерновим коридором з портів Великої Одеси пройшли майже 800 суден