Міністерство інфраструктури України на доручення Уряду опрацювало запит Федерації роботодавців транспорту щодо збереження ринку пасажирських перевезень під час війни.

Федерація роботодавців транспорту України отримала відповідь на основні питання від Міністерства інфраструктури України, які були сформовані у ході  галузевої нараді  «Як зберегти ринок пасажирських перевезень під час війни» 30 вересня 2022 року. 

Нагадаємо, що тоді,  представники  Міністерства інфраструктури України, Міністерства оборони України, Міністерства соціальної політики, Національної поліції України, ДСБТ, профільного комітету Верховної Ради України та 35 керівників транспортних та інфраструктурних підприємств, профільних організацій та галузевих громадських об’єднань розглядали ряд  питань які турбують перевізників. За результатами наради  учасники підписали спільне звернення до Уряду щодо збереження ринку пасажирських перевезень під час війни.

Міністерство інфраструктури України  разом із Мінсоцполітики, Мінфіном, МВС та Міноборони опрацювало листи Федерації роботодавців транспорту України від 30 вересня 2022 р. щодо механізмів збереження ринку пасажирських перевезень під час війни  та проінформувало ФРТУ.

Публікуємо текст листа повністю:

«Міністерство інфраструктури України в листі до Федерації роботодавців транспорту України  повідомляє:

Щодо мобілізації транспортних засобів та бронювання працівників для транспортних підприємств.

Міноборони повідомило, що пропозиції Федерації роботодавців транспорту України щодо удосконалення порядку виконання військово-транспортного обов’язку є слушними та потребують комплексного підходу з урахуванням досвіду практичного виконання заходів мобілізації в умовах правового режиму воєнного стану.

Крім цього, на виконання резолюції Прем’єр-міністра України від 02 серпня 2022 р. № М-812/1/1-22-ДСК Мінекономіки розроблено та запропоновано проект Концепції реформування системи мобілізаційної підготовки та мобілізації (далі – Концепція) у тому числі визначення нових підходів до військово-транспортного обов’язку та порядку його виконання.

Реалізація Концепції відбуватиметься у декілька етапів після завершення дії правового режиму воєнного стану з організацією практичного мобілізаційного планування в державі. Враховуючи зазначене, удосконалення порядку виконання військово-транспортного обов’язку буде здійснюватися під час загального реформування системи мобілізаційної підготовки та мобілізації в державі після скасування дії правового режиму воєнного стану.

В умовах правового режиму воєнного стану бронювання військовозобов’язаних за органами державної влади, іншими державними органами, а також підприємствами, установами, організаціями, які задовольняють потреби Збройних Сил, інших військових формувань, населення здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2022 р. № 194 (зі змінами) «Деякі питання бронювання військовозобов’язаних в умовах правового режиму воєнного стану» (далі – постанова № 194).

Бронювання військовозобов’язаних здійснюється відповідно до пункту 2 постанови № 194, яким передбачено, що органи державної влади, інші державні органи подають Міністерству економіки погоджені Міністерством оборони пропозиції щодо бронювання військовозобов’язаних у відповідних сферах управління, галузях національної економіки, на підприємствах, в установах і організаціях за формою згідно з додатком 1 в друкованій формі та/або в електронній формі з відповідним обґрунтуванням. Крім того, відповідно до роз’яснень, наданих листом Мінекономіки від 08 березня 2022 р. № 2714-20/9420-03, у разі включення до пропозицій військовозобов’язаних працівників підприємств, установ і організацій надається належне обґрунтування щодо виконання таким підприємством, установою, організацією завдань із задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, населення з відповідним підтвердженням (прийняте рішення Уряду, обласних військових адміністрацій, укладений договір тощо).

Отже, пропозиції надаються разом з обґрунтуванням необхідності бронювання військовозобов’язаних, що працюють на підприємствах, в установах та організаціях (із зазначенням відомостей щодо постачання продукції, виконання робіт та надання послуг відповідно до укладених договорів (контрактів) на виконання мобілізаційних завдань (замовлень), рішень Кабінету Міністрів України, місцевої державної адміністрації щодо залучення підприємств, установ і організацій до задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань, населення в умовах воєнного стану).

Звертаємо увагу, що відповідно до пункту 19 частини другої статті 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» військові адміністрації населених пунктів на відповідній території здійснюють повноваження із бронювання робочих місць для військовозобов’язаних на підприємствах, в установах та організаціях відповідно до законодавства.

Щодо механізмів протидії діяльності нелегальних перевізників.

Верховною Радою України прийнято за основу проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо врегулювання ринку послуг автомобільного транспорту в Україні з метою приведення їх у відповідність з актом Європейського Союзу» (постанова Верховної Ради України від 19 жовтня 2022 р. № 2693-ІХ).

Так, проектом Закону пропонується, зокрема визначити особливості ліцензування на автомобільному транспорті відповідно до положень Регламенту (ЄС) №1071/2009, що запроваджує загальні правила стосовно умов допуску до професії автомобільних перевізників із врахуванням бездоганної ділової репутації, професійної компетентності, належного фінансового стану.

Проектом Закону також пропонується запровадження системи отримання свідоцтв професійної компетентності менеджерів (управителей) з перевезень, а також механізм підтвердження бездоганної ділової репутації автомобільних перевізників.

Департамент взаємодії з Національною поліцією України МВС поінформував, що патрульною поліцією активно вживаються заходи, спрямовані на посилення контролю за безпекою дорожнього руху під час надання послуг з перевезення пасажирів, у ході яких регулярно виявляються факти нелегальних перевезень.

Так, від початку року поліцейськими патрульної поліції перевірено понад 32 тисячі транспортних засобів, що надають послуги з перевезення пасажирів, складено 9 926 матеріалів про адміністративні правопорушення, з яких 203 за фактами нелегальних перевезень. Крім того, у період з 20 липня по 25 серпня 2022 року відповідно до спільного доручення Департаменту патрульної поліції Національної поліції України МВС та Державної служби України з безпеки на транспорті на території Волинської, Закарпатської та Львівської областей проведено комплекс профілактичних заходів на пасажирському транспорті.

Під час проведення вказаного комплексу заходів перевірено 4 235 транспортних засобів, що надають послуги з перевезення пасажирів, та виявлено 1 581 порушення законодавства, допущене водіями таких транспортних засобів. За фактами нелегальних перевезень складено 21 матеріал.

Щодо перевезення пільгових категорій громадян в умовах воєнного стану.

Підпунктом «ґ» пункту 3 частини першої статті 91 Бюджетного кодексу України передбачено, що до видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, належать видатки на соціальний захист та соціальне забезпечення, а саме компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.

Частиною другою статті 31 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування приміських та міжміських, які виходять за межі території області (міжобласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються дозволом органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування на обслуговування автобусних маршрутів, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування (рейсів), які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника.

Відповідно до статті 37 Закону України «Про автомобільний транспорт» пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.

Автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом.

Безпідставна відмова від пільгового перевезення тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень.

Враховуючи зазначене, питання надання пільг з оплати проїду окремим категоріям громадян мають розглядатися відповідними органами місцевого самоврядування виходячи з коштів, передбачених на цю мету у відповідних місцевих бюджетах. Під час прийняття рішення щодо виділення з місцевих бюджетів коштів на відповідні програми і заходи місцеві органи самостійно визначають порядок їх використання та забезпечують контроль за цільовим та ефективним використанням цих коштів.

Мінсоцполітики повідомило, що з метою врегулювання питання компенсації витрат за пільгове перевезення окремих категорій громадян було розроблено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пільг з оплати проїзду та деяких інших пільг» (реєстр. № 5651 від 11 червня 2021 р.) (далі – законопроект № 5651).

Законопроектом № 5651 пропонується внести до законів України, що встановлюють право на пільги з оплати проїзду окремим категоріям громадян, а саме зміни щодо надання зазначених пільг у формі грошової компенсації на підставі відповідних рішень органів місцевого самоврядування, військово – цивільних адміністрацій у визначених ними порядку та розмірах у формі грошової компенсації, що, зокрема сприятиме адресності надання пільг, виходячи зі спроможності місцевих бюджетів.

Постановою Верховної Ради України від 06 вересня 2022 р. № 2557-IX «Про порядок денний восьмої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання» законопроект № 5651 включено до порядку денного восьмої сесії Верховної Ради України дев’ятого скликання.

Щодо залучення додаткового каналу державного фінансування для діяльності транспортних підприємств.

Мінфін повідомив, що відносини, які виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства, і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, регулюються Бюджетним кодексом України (далі – Кодекс).

Згідно з нормами Кодексу головний розпорядник бюджетних коштів організовує та забезпечує складання бюджетної пропозиції з урахуванням Бюджетної декларації, схваленої у попередньому бюджетному періоді; організовує та забезпечує на підставі Бюджетної декларації та плану діяльності на середньостроковий період складання бюджетного запиту; отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України.

Бюджетні програми формуються головними розпорядниками бюджетних коштів під час складання Бюджетної декларації та проекту бюджету на плановий бюджетний період з урахуванням планів діяльності на середньостроковий період, прогнозних та програмних документів економічного і соціального розвитку.

Таким чином, питання фінансового забезпечення діяльності підприємств транспорту має розглядатися головним розпорядником у встановленому бюджетним законодавством порядку.

При цьому необхідно врахувати, що заходами щодо ефективного та раціонального використання державних коштів, передбачених для утримання органів державної влади та інших державних органів, утворених органами державної влади підприємств, установ та організацій, які використовують кошти державного бюджету, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2016 р. № 710, передбачено забезпечення зменшення обсягу фінансової підтримки небюджетних організацій за рахунок бюджетних коштів.

Принагідно інформуємо, що Міністерством інфраструктури України з метою вирішення нагальної потреби щодо забезпечення безпечних перевезень пасажирів на автобусних маршрутах загального користування розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту» та надіслано його до заінтересованих органів відповідно до Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 р. № 950».