ФРТУ закликає Тимчасову слідчу комісію провести комплексну оцінку діяльності Правління та Наглядової Ради АТ «Укрзалізниця» за весь період 2017 – 2020 років, не обмежуючись лише періодом з моменту призначення нового Голови Правління (26 серпня 2020 року)

Федерація роботодавців транспорту України, підтримує рішення Верховної Ради України про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань перевірки та оцінки стану акціонерного товариства “Українська залізниця”, розслідування фактів можливої бездіяльності, порушення законодавства України органами управління зазначеного підприємства, що призвели до значного погіршення технічного стану підприємства та основних виробничих показників (далі-Тимчасова слідча комісія (ТСК)).

Останніми роками в діяльності АТ «Укрзалізниця» спостерігалося багато негативних тенденцій. «Укрзалізниця» не  в змозі була виконати власні заявлені плани перевезень. Вантажовласникам постійно доводилося миритися з зростанням строків доставки вантажів та збільшенням витрат. Особливе велике занепокоєння викликає постійне падіння обсягів вантажних залізничних перевезень при зростанні автомобільних і річкових перевезень. Наприклад, у 2019 році порівняно з 2016 залізничні перевезення впали на 10% (до 312,9 млн. тон), тоді як автомобільні в цей же період зросли на 54%.

Крім зменшення обсягів перевезень, відбувалося погіршення інших важливих показників роботи діяльності АТ «Укрзалізниця». Середній обіг вантажного рухомого складу для напіввагону в 2016 році склав 7,58 діб, в 2018 вже 8,97 діб – це погіршення на 18%. А це важливий інтегральний показник ефективності операційної діяльності Укрзалізниці. Однією з основних причин цього операційного занепаду є хронічна неспроможність Укрзалізниці виконати власну інвестиційну програму. В 2016-2018 роках, виконання інвестиційної програми Укрзалізниці не перевищувало 67%, а в 2019 році взагалі знизилось до 50% (9 млрд. грн при затвердженому плані 18 млрд. грн.).

Постійне невиконання інвестиційної програми також призвело до деградації інфраструктури. Протяжність ділянок із простроченими термінами ремонту щороку збільшувалась і зараз складає понад третину залізничної колії. Відповідно, зростає і кількість попереджень (ділянок, на яких через неналежне утримання інфраструктури запроваджуються обмеження щодо швидкості або вагових норм поїзда). Це призводить до зниження швидкостей руху та погіршення експлуатаційних показників залізниці.

Окремо відзначимо  розвиток інфраструктури. Якщо в період з 1991 по 2012 рік в Україні електрифікувалось в середньому понад 100 км на рік, то з 2014 по 2020 роки всього електрифіковано 14 км (ділянка Потоки-Золотнишино – простий проект, що не передбачав будівництво тягової підстанції), тобто лише трохи більше 2 км на рік! І це при тому, що електрифікації потребують багато вантажонапружених напрямків та ділянок загальною протяжністю понад 1000 км.

Прогресуюча неефективність роботи  АТ «Укрзалізниця» в свою чергу негативно впливала на українські підприємства та економіку. Попереднє керівництво Укрзалізниці на це не зважало і приділяло головну увагу підвищенню залізничних тарифів різноманітними засобами. Однак, зростання тарифів (в 2,1 рази за період 2014-2019 р.) призводило до втрати вантажів і доходів. Постійні підвищення тарифів  без операційних покращень та зрушень в якості сервісу підірвали довіру суспільства до АТ «Укрзалізниця» та призводили до політичної напруги.

На сьогоднішній день в АТ «Укрзалізниця» запроваджено основні принципи корпоративного управління. Сформовані та фактично керують компанією Наглядова рада та Правління. Зокрема, більшість теперішнього складу Наглядової ради (включаючи Голову) призначені на посаду розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 червня 2018 р. № 432-р, тобто на посадах вже майже 3 роки. А в пояснювальній записці до постанови Верховної Ради України про створення ТСК цілком слушно зазначається, що «за результатами 2019 року Акціонерне товариство «Українська залізниця» показало найгірші показники виробничої діяльності з дня проголошення незалежності України майже по всіх напрямках діяльності. Різке погіршення виробничої дисципліни, стану безпеки руху поїздів відбуваються з початку 2017 року по теперішній час».

Водночас, нинішній Голова правління АТ «Укрзалізниця» Володимир Жмак працює в компанії трохи більше півроку, з  26 серпня 2020 року . Варто зазначити, що саме в останні кілька місяців у роботі Укрзалізниці спостерігаються певні зміни на краще. Середній обіг вантажного напіввагону зменшився з 9,91 діб у грудні 2019 до 6,7 діб у грудні 2020 – це покращення на понад 33%! Власники вантажів відзначають поліпшення якості сервісу, яке відображається в збільшенні швидкості доставки вантажів та кількості схвалених заявок на вантажні перевезення. Варто зазначити, що при поточному правлінні Укрзалізниця почала закупівлю електроенергії напряму у виробника електроенергії «Енергоатома». Адже за попередніми оцінками, це дасть змогу економити близько 4 млрд грн  щорічно. Залишається відкритим питання, чому раніше поточна Наглядової Рада АТ «Укрзалізниці» та попередні правління на це не звертали уваги.

Безперечно, в української залізниці залишається багато проблем. За короткий період неможливо подолати наслідки років некомпетентності та бездіяльності.  З огляду на це, Федерація роботодавців транспорту України звертається до Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради та Кабінету Міністрів України з проханням провести комплексну та детальну оцінку діяльності всього Правління та всієї Наглядової Ради АТ «Укрзалізниця» та кожного з їх  окремих членів за весь період 2017 – 2020 років.