ФРТУ закликає Міністерство інфраструктури в період кризи не підвищувати залізничні тарифи та спрямувати нове керівництво Укрзалізниці на скорочення роздутих витрат державного монополіста

Федерація роботодавців транспорту України (ФРТУ) звернулась до Міністра  інфраструктури України Владислава Криклія щодо негативних наслідків для економіки України від збільшення тарифів на перевезення порожніх вагонів передбачених Проектом Наказу МІУ від 5 серпня 2020 року. Зокрема, пропонується підвищення тарифу для всіх класів вантажів з 1 січня 2021 року  незалежно від класу вантажу, що перевозився до вивантаження.

ФРТУ не підтримує  та не погоджує Проект наказу міністерства інфраструктури України, у якого по суті основна мета не уніфікація перевезення порожніх вагонів, а чергове підвищення вартості залізничних перевезень. Так, вартість залізничних перевезень виросте після впровадження єдиного коефіцієнту на перевезення вагонів у порожньому стані в розмірі 1.885 на 2,3%, а після підвищення тарифу з 1 січня 2021 року , шляхом збільшення коефіцієнту до 2.656, на 9,1% порівняно з поточною вартістю таких перевезень.

На думку Федерації,  такі  непродумані кроки з боку державного монополіста у період економічної кризи,  пов’язаної з пандемією  СOVID-19 (за 7 місяців 2020 року промислове виробництво в Україні  впало на 6,7% порівняно з відповідним періодом 2019 року) можуть призвести до ще більшого скорочення промислового виробництва та експорту, що спричинить зниження ВВП України, зайнятості та падіння надходжень до Державного Бюджету

Федерація роботодавців транспорту України  детально проаналізувала фінансовий план АТ «Укрзалізниця» на 2020 рік, затверджений 27 липня 2020 року. ФРТУ звертає увагу, що у  фінплані одним із джерел надходжень зазначено доходи  від уніфікації тарифів на перевезення порожніх вагонів в обсязі 383 млн. грн. в вересні-грудні (тобто +96 млн.грн. у місяц  або + 1,15 млрд.грн. в річному вимірі).  У той же час, Федерація вважає, що витрати АТ «Укрзалізниця» необґрунтовано завищені мінімум на 20% або 20 млрд. грн. на рік.

Найбільш яскравим прикладами є витрати на паливо, електроенергію, адміністративні витрати. У фінплані УЗ на 2020 рік заплановано закупівлю дизельного пального на 8 млрд. грн. за середньорічною ціною 29,1 тис. грн за тонну (з ПДВ). Протягом 7 місяців 2020 року середня ринкова ціна складає десь 20 тис. грн. Норма споживання дизельного палива в фінплані УЗ запланована на рівні 54 кг (на 10 тис. тонно-кілометрів брутто). Для порівняння: фактична питома витрата дизельного пального в Росії складає 28 кг, у Казахстані — 23 кг. Приведення ціни та норми споживання палива у мінімальну відповідність з ринковими реаліями дозволить зменшити витрат на 2,5 млрд. грн. на рік. Схожа ситуація і з електроенергією, де купівля за ринковими цінами дасть УЗ змогу заощадити 2 млрд. грн. на рік. В умовах кризи та скорочення обсягів перевезень адміністративні витрати Укрзалізниці зростають на 56% до 1,46 млрд.грн. Укрзалізниця запланувала річний курс долара США на рівні 30,0 грн. за дол., що завищує її витрати від курсових різниць на 4,6 млрд. грн.

ФРТУ у своєму листі  звертається до Міністра  інфраструктури України Владислава Криклія з прохання якнайскоріше провести спільну робочу нараду з призначеним Головою правління АТ “Укрзалізниця” В.М. Жмаком, представниками вантажовідправників та галузевих асоціацій з метою погодження мораторію на будь-яке збільшення тарифів на послуги монополії в умовах кризи, а також напрацювання пропозицій щодо:

  • визначення шляхів скорочення необґрунтованих витрат у фінансовому плані УЗ на 2020 рік;
  • нетарифних ініціатив щодо покращення фінансового стану УЗ (продаж металобрухту в 2020 році в обсязі близькому до 285 тис.т. – раніше озвучені плани, а також непрофільних активів, максимальне задіяння в процес перевезень вагонів, що простоюють), звільнення УЗ від податку на землю під коліями, пропозиції щодо збільшення продуктивності праці на УЗ;
  • розробки плану скорочення збитковості сегменту пасажирських перевезень;
  • причини постійного значного невиконання плану капітальних інвестицій Укрзалізниці (в 2019 році виконання склало лише 51%) та шляхи усунення цих причин.
  • детального аналізу руху грошових коштів УЗ у 2020 році (відповідно до звітності УЗ за 2019 рік станом на початок 2020 році на балансі УЗ було близько 7.0 млрд.грн. грошових коштів і ще 2,0 млрд.грн на депозиті);
  • планів з реформування, демонополізації та підвищення прозорості АТ “Укрзалізниці”, в тому числі щодо створення конкуренції в сегментах тяги, вагонів, ремонту вагонів та локомотивів, а також продажу непрофільних активів.